Wyłaz dachowy do pomieszczeń ogrzewanych.

W tym artykule przyjrzymy się dostępnym na rynku rozwiązaniom z zakresu wyboru wyłazu dachowego do poszczególnych budynków. Wyłaz służy przede wszystkim jako element umożliwiający wyjście na dach domu lub innego obiektu użyteczności publicznej. Różni się od tradycyjnego okna dachowego tym, że można je całkowicie otworzyć niczym drzwi w celu wejścia na dach. Wyłazy możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: do pomieszczeń użytkowych i nieużytkowych. 

Wyłazy do pomieszczeń użytkowych są specjalnie zabezpieczone w celu jak najwyższej energooszczędności. Taki produkt posiada specjalną powłokę zapewniającą czystość otworu, ale w przypadku domów możemy być zmuszeni do zakupienia specjalnego kołnierza paroprzepuszczalnego, który ograniczy ucieczkę ciepła z wnętrza budynku. Wyłaz do pomieszczeń ogrzewanych będzie się więc charakteryzował dobrą termiką zapewniającą swobodny dostęp do dachu. Nieco inaczej ma się kwestia pomieszczeń nieogrzewanych, tutaj wystarczy wyłaz do pomieszczeń nieużytkowych. Przenikalność ciepła nie będzie nas interesowała, a takie rozwiązanie umożliwi uchylenie specjalnego klapy lub otwarcia na lewy lub prawy bok. Wyłazy bez względu na typ posiadają hartowaną szybę, która zapobiega uszkodzeniom mechanicznym wywołanym przez opadające na dach gałęzie i grad. Tutaj wyjście na dach jest możliwe dzięki specjalnej listwie kominiarskiej, wyłaz posiada też specjalne ograniczniki zapewniające brak zatrzaskiwania się otworu pod wpływem silnego wiatru. Zobacz także informacje o dostępnych na rynku tynkach.

Wszystko więc zależne jest od naszych potrzeb. Warto jednak spojrzeć na właściwości w postaci współczynnika przenikalności cieplnej. Ten różni się diametralnie w dwóch typach wyłazów, materiał do pomieszczeń ogrzewanych będzie zatrzymywał ponad dwa razy więcej ciepła w domu. Samo wyjście na dach będzie też różniło się w zależności od wyboru wyłazu ze względu na metodę otwierania. Warto w tym miejscu wspomnieć, żę specjalna powłoka samoczyszcząca stosowana w wyłazach posiada oprócz możliwości odprowadzania nieczystości także funkcję nieprzyjmowania wody, która zamiast tworzenia się kropel jak na zwykłych oknach, spływa równomiernie po tafli szkła bez tworzenia się zacieków.