Czym czyścić, nabłyszczać granit?

Granit potrafi nadać szyk i elegancję praktycznie każdemu wnętrzu, jest on także bardzo wytrzymałym materiałem. Wykorzystanie tego materiału do pokrycia posadzek, blatów, czy parapetów należy poprzedzić dokładnym zapoznaniem się z jego pielęgnacją. To od niej będzie zależała nie tylko jakość powierzchni przez wiele lat, ale również właściwości estetyczne. Wydając sporą sumę pieniędzy chcemy mieć przecież pewność, że taki materiał posłuży nam przez wiele lat. W tym artykule sprawdzimy trzy podstawowe czynności, które mają znaczny wpływ na wszystkie właściwości granitu. 

Impregnacja

Ten proces jest niezwykle istotny, aby móc cieszyć się ponadczasowym pięknem materiału oraz jego wytrzymałością. Wykorzystanie profesjonalnych preparatów zapewnia zabezpieczenie granitu przed powstawaniem szczelin dostrzegalnych gołym okien, ponadto taka powierzchnia jest odporna na wżeranie się zabrudzeń. Często to brak impregnacji sprawia, że blatu nie da się domyć żadnym dostępnym na rynku środkiem. Co istotne taki zabieg możemy przeprowadzić sami bez udziału fachowców, wystarczy jedynie nakładać dany produkt zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Jeżeli jednak nie czujemy się pewnie to możemy cały proces zlecić profesjonalnej firmie, która dokładnie zabezpieczy nasz blat lub posadzkę. Ofertę granitowych parapetów znajdziesz na stronie: http://okna-tomczak.pl

Pielęgnacja każdego dnia

Oprócz impregnacji bardzo ważna jest dbałość o codzienną pielęgnację, to od niej zależy piękny wygląd powierzchni. Każdy granit należy czyścić minimum raz na tydzień, nawet jeżeli nie widać śladów po zabrudzeniach. W tym celu należy stosować wyłącznie środki bezpieczne dla materiału, niekorzystnym działaniem cechują się preparaty o kwaśnym pH. Ich użycie może skończyć się z czasem uszkodzeniem wierzchniej warstwy granitu. Dobrym rozwiązaniem jest zakup płynów przeznaczonych do pielęgnacji kamienia naturalnego lub też zwykłe płyny do mycia naczyń. W procesie mycia wystarczy do niedużej miski nalać wody i nieco środka myjącego. Granit myje się zwykłą ścierką lub mopem, następnie całość przemywamy na czysto tylko wodą bez żadnego środka. Po zakończeniu mycia granit przecieramy do sucha.

Likwidowanie zabrudzeń

O ile granit jest odporny na większość zabrudzeń, tak problem sprawiają mu kwaśne produkty mogące mieć negatywny wpływ na powierzchnię. Granit nie polubi się z sokiem z pomarańczy, octem, a tym bardziej gorącym czajnikiem. Kamień może się wówczas nie tylko odbarwić, pozostawić trwałe plamy, ale też pęknąć. Ważne jest więc regularne usuwanie wszelkich plam po owocach cytrusowych lub occie. W przypadku powstawania zabrudzenia możemy spróbować zastosowania preparatów takich jak popularne czyściki, a jeśli to się nie sprawdzi to możemy skorzystać z oferty profesjonalnej firmy przywracającej dawny blask granitowi.