Drzwi antywłamaniowe, zamki i ich klasy. Co wybrać?

Bezpieczny dom lub mieszkanie to miejsce wyposażone w drzwi antywłamaniowe. Tego typu konstrukcja opracowana przez ekspertów daje nam komfort w każdym budynku. Oczywiście każde drzwi można sforsować, ale wywarzenie drzwi antywłamaniowych zabierze potencjalnemu złodziejowi dużo więcej czasu. Dzięki temu istnieje szansa, iż osoba dobijająca się do domu zostanie spłoszona przez zaniepokojonych sąsiadów. W tym artykule sprawdzimy popularne rozwiązania stosowane w budownictwie w celu ochrony budynków. 

Pierwsze rzecz to liczba zamków. Ile ich powinno być? Błędem, który jest raczej rzadko spotykany jest zastosowanie tylko jednej wkładki. Najlepiej wyposażone drzwi to takie, które posiadają dwa lub trzy zamki. Większa ilość wkładek spowoduje efekt inny od zamierzonego w postaci osłabienia konstrukcji, ponadto otwieranie czterech zamków wcale nie byłoby wygodne na co dzień. Znaczenie ma też wybór jednego zamka, który będzie znajdował się wewnątrz skrzydła, gdy kolejny będzie umieszczony na wierzchu. Instytut Mechaniki Precyzyjnej opracował specjalny podział na klasy, które charakteryzują się różnym poziomem zabezpieczeń. Warto wybierać zawsze zamki z posiadanym atestem, który potwierdza wytrzymałość wkładki. Obecnie występuje pięć klas o oznaczeniach A,B,C, O i T. Wśród nich największą ochronę antywłamaniową zapewniają zamki oznaczone literą C. Takie wkładki znajdziemy praktycznie w każdych drzwiach antywłamaniowych.

Dobrym rozwiązaniem jest też zakup odpowiedniej klamki. W przypadku drzwi antywłamaniowych znajdziemy rozwiązania utrudniające dostęp do zamka niechcianej osobie. Taka konstrukcja nie posiada na zewnątrz śrub, a niekiedy jest jest dodatkowo wzmocniona warstwą blachy uniemożliwiającą jej podważenie. Innym sposobem na zabezpieczenie są bolce przeciwwyważeniowe, które zgodnie z nazwą uniemożliwiają łatwe wywarzenie drzwi. Należy więc tak dobrać nasze zabezpieczenia, aby czuć się pewnie, gdy nie ma nas w domu. Czasem wystarczy hałas związany z próbą dostania się do wewnątrz, aby spłoszyć złodzieja.

Zobacz także: http://okna-tomczak.pl/