Jak odnowić stary betonowy murek, ogrodzenie?

Z biegiem czasu każde ogrodzenie może stracić na właściwościach estetycznych. Wynika to z prostej przyczyny, materiał się starzeje, wpływ mają na niego przede wszystkim czynniki atmosferyczne takie jak: słońce, wilgoć, opady deszczu oraz śniegu. Istnieje jednak sposób żeby przywrócić dawny blask betonowemu ogrodzeniu w kilku prostych krokach. Przygotowaliśmy prosty poradnik, który pozwoli tanio i skutecznie przeprowadzić renowację. 

Mycie betonu i likwidacja zielonego nalotu

Rozpoczynamy od usunięcia wszelkich naleciałości przy mocy szczotki drucianej lub papieru ściernego. Jeżeli po usunięciu zostają zacieki wywołane podciekaniem wody to należy je usunąć przemywając beton rozpuszczalnikiem. Przystępujemy do mycia płotu, który najłatwiej jest wyczyścić przy użyciu myjki ciśnieniowej. Tak umyta powierzchnia powinna zupełnie odmienić oblicze naszego domu, jednak to dopiero pierwszy etap. Warto też w tym miejscu usunąć wszelkie pęknięcia, czy uszczerbki materiału.

Impregnacja płotu

Jest to metoda, którą powinno się stosować mimo iż nie jest ona wymagana. Wówczas będziemy musieli kupić odpowiedni preparat, ale zwróci się to bardzo szybko w estetycznym wyglądzie betonu. Wynika to z ochrony jaką daje impregnacja przed działaniem czynników atmosferycznych, dodatkowo beton przestaje wchłaniać wodę, co zabezpiecza płot przed rozwojem porostów oraz rdzy na jego fragmentach. Impregnat zapobiega także pękaniu w czasie zimowych dni.

Zakup farby

Poszukiwania odpowiedniej farby ochronnej dla naszego płotu należy rozpocząć od przyjrzenia się sprawdzonym rozwiązaniom, gdyż tylko one dają zadowalający efekt na wiele lat. Najlepszym wyborem wydaje się farba akrylowo – silikonowa, która zapewnia szeroki wybór koloru z palety barw, ale też nie traci swojego blasku po narażeniu na promieniowanie słoneczne lub opady deszczu zmywające tradycyjne farby.

Malowanie betonowego ogrodzenia

Możemy teraz przystąpić do końcowego etapu, tutaj liczy się użycie pędzla oraz wałka. Pędzlem malujemy wszystkie trudno dostępne miejsca i od nich powinniśmy zacząć, następnie szybkość malowania ułatwi tradycyjny wałek. Pamiętajmy o nałożeniu przynajmniej dwóch warstw, które szczelnie pokryją betonową strukturę.