Jak usunąć tłuste, czarne plamy i odparzenia z drewna?

Zadanie usunięcia plam z drewnianych mebli to nie lada wyzwanie, szczególnie jeżeli nie mamy wprawy w ich likwidowaniu. W tym krótkim poradniku poznamy sposoby na proste usuwanie podstawowych plam na powierzchniach drewnianych. To pozwoli przywrócić dawny blask zarówno posiadanym meblom jak i drewnianym podłogom, które szpeci brzydki widok powierzchniowych zabrudzeń. 

Odparzenia na drewnie

To często spotykany problem szczególnie jeżeli posiadamy drewniany parapet, na którym to lądują często garnki z gorącą potrawą odstawione do wystygnięcia. Wówczas na powierzchni z drewna powstaje biały ślad, który nie chce się tak po prostu usunąć. Wówczas należy skorzystać z domowego i prostego sposobu połączenia soli kuchennej oraz oliwy z oliwek. Tworzymy dość gęstą papkę, którą następnie nakładamy na powstałe odbarwienie i czekamy kilka godzin. Po tym zabiegu należy zdjąć pastę i wypolerować podłoże. Gotowe, po plamie nie powinno być ani śladu!

Wylany wosk

Wylany wos to jeszcze nie tragedia, wystarczy tylko dać mu zaschnąć. Po tym procesie możemy podjąć się próby jego zeskrobania, należy to jednak zrobić z dużą ostrożnością. Skrobanie ostrym przedmiotem nie wchodzi w grę, trzeba go owinąć w jakąś szmatkę w celu ochrony drewnianej powierzchni. Możemy tu wykorzystać nóż, scyzoryk lub śrubokręt. Po usunięciu wosku powierzchnię należy dokładnie wytrzeć.

Pleśń

Likwidowanie pleśni nie należy do najtrudniejszych, wystarczy w tym celu użyć nafty. Pamiętajmy jednak o wyborze odpowiedniego narzędzia np. malutkiego wacika zawiniętego na zapałkę lub patyczka do uszu. Nakładamy niedużą ilość na czubek i przecieramy w miejscu objętym pleśnią, jeżeli nałożymy za dużo parafiny to możemy mieć problem ze zmianą koloru większego fragmentu mebla. Należy więc robić to bardzo ostrożnie, następnie polerujemy całą powierzchnię przy pomocy szmatki.

Tłuste plamy

W celu usunięcia plamy z tłuszczu należy obsypać punktowo miejsce solą kuchenną i zaczekać kilkanaście godzin na jej działanie. Wówczas wystarczy zlikwidować sól, a tłuszcz powinien zniknąć, wchłonie się on w aplikowaną wcześniej sól. Innym sposobem jest zwilżenie szmatki jodyną i przetarcie plamy, które powinna po chwili zejść.

Ciemny atrament, klej w płynie

Wszelkie tego typu sytuacje mogą zdarzać się wielokrotnie w pokoju ucznia. Tam dzieci i młodzież spędzają sporo czasu wykonując różne prace przy pomocy długopisów, mazaków, czy kleju. Konieczna jest w takiej sytuacji możliwie jak najszybsza reakcja z naszej strony, gdyż atrament potrafi wniknąć głęboko w strukturę drewna. W przypadku plamy z atramentu powinniśmy przemyć powierzchnię szmatką nasączoną mlekiem, całość przecieramy wacikiem nasączonym sokiem z cytryny. Klej natomiast najłatwiej usuniemy przecierając mebel zwykłym olejem kuchennym nałożonym na ściereczkę.