Jak wycenić dom, mieszkanie, działkę? Da się za darmo?

Chcąc sprzedać działkę, dom lub mieszkanie często opieramy się na cenach rynkowych dla miejsc o zbliżonym standardzie lub powierzchni. Trzeba wiedzieć, iż na cenę mają wpływ różne czynniki m.in. położenie, uzbrojenie terenu, standard mieszkania, piętro, doprowadzenie mediów, plan zagospodarowania przestrzennego oraz dojazd. Eksperci tacy jak rzeczoznawcy biorą pod uwagę również rok budowy, czy przeprowadzone remonty, włącznie z wymianą instalacji elektrycznej, czy wodnej. 

Warto więc w tym miejscu posiłkować się pomocą sprawdzonych specjalistów takich jak rzeczoznawcy majątkowi. Ich ocena będzie bardziej rzetelna od naszej, szczególnie jeśli faktycznie zależy nam na szybkiej sprzedaży. Czasem zbyt wysoka cena odstrasza potencjalnych klientów, z kolei zbyt niska sprawia, że pozbywamy się mieszkania, domu lub działki tracąc przy tym sporo pieniędzy. Rzeczoznawcy mogą korzystać z bazy danych aktów notarialnych, dzięki czemu znają rynkowe ceny dla działek i mieszkań o podobnym położeniu, standardzie, czy wielkości. Taką wycenę otrzymamy na piśmie. 

Ile kosztuje wycena?

Musimy liczyć się z kwotą od kilkuset do ponad 2000 zł w zależności od wycenianego budynku lub terenu. W przypadku mieszkań są to kwoty w granicach 600-800 zł, dla domów ceny zaczynają się od 900 zł. Czy to dużo, czy mało? Z punktu widzenia osoby sprzedającej jest to kwota całkiem spora. Jeżeli jednak spojrzymy na to przez pryzmat sprzedaży to może się okazać, że korzystniej jest wycenić nieruchomość i sprzedać ją po rynkowej cenie, niż miesiącami oczekiwać na sprzedaż. Inną metodą jest wycena mieszkania lub terenu na podstawie porównania działek lub budynków sprzedawanych przez znajome osoby. Wówczas możemy takiej wyceny dokonać sami zupełnie za darmo. Warto korzystać z wszelkich możliwych źródeł, wtedy za taką wycenę nie zapłacimy nic. Pozostaje tylko pytanie, czy taka wycena będzie miarodajna w dobie ciągle zmieniających się cen na rynku.