Konserwacja blachodachówki. Jak to zrobić?

Pokrycie dachu blachodachówką zapewnia zwykle spokój na wiele lat. Wynika to z użytego materiału, który jest odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, nie wymaga też częstego mycia, gdyż większość zabrudzeń spływa wraz z opadami deszczu. To może uśpić naszą czujność, gdyż większość materiałów wymaga okresowej konserwacji. Wszelkie zarysowania mogą z czasem prowadzić do powstawania rdzy, a ta kolejno będzie obejmować coraz większą połać dachu. Jak temu zaradzić? 

Najlepiej jest raz w roku kontrolować powstające rysy, zabrudzenia, a niekiedy pęknięcia i odrywające się fragmenty. Jeżeli już odkryjemy jakiekolwiek niedoskonałości mogące mieć wpływ na blachodachówkę dobrze jest wykonać dokładne czyszczenie powierzchni i pokrycie całości specjalną farbą. Jak często myć dach? Przyjmuje się, że taki zabieg powinien być wykonywany co 5 lat, ważne jest przeprowadzenie go w sposób fachowy. Wszelkie próby mycia powinny być dokładne i nieinwazyjne, użycie szkodliwych detergentów może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Żeby nie zamoczyć ocieplenia znajdującego się pod dachem należy zawsze polewać wodę od góry i po bokach. Mycie pozwala niekiedy lepiej dojrzeć wszelkie uszczerbki na dachu, dzięki czemu możliwa jest wymiana poszczególnych elementów pokrycia lub pomalowanie całej powierzchni.

Przed przystąpieniem do procesu malowania należy dobrze oczyścić dach. W tym celu wystarczy szmatka nasączona środkiem do czyszczenia powierzchni z blachy lub też zwykły alkohol. W sklepach znajdziemy środki przeznaczone stricte do naprawy powłok i tylko takie produkty należy wybierać. Jeżeli występują głębsze uszkodzenia pod warstwą gruntu trzeba pomalować to miejsce dwukrotnie w celu pełnej ochrony. Niekiedy rdza po wielu latach niedbałości o dach występuje na całej powierzchni, wtedy konieczna jest renowacja całości. Wówczas musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ konieczne będzie usuwanie korozji przy pomocy szlifierki z drucianą szczotką. Po zdarciu i oczyszczeniu powierzchni można będzie pomalować blachodachówkę na nowy, estetyczny kolor.