Malowanie mebli okleinowanych, laminowanych.

Pokryte okleiną meble znajdziemy praktycznie w każdym wnętrzu. Jak każdy przedmiot tak i one z czasem ulegają zniszczeniu, niekiedy nie całkowitemu. W przypadku zmiany koloru, odbarwieniu się powierzchni lub jej zdarciu wcale nie musimy wyrzucać ulubionej szafki na śmietnik. Istnieją sposoby renowacji, a jednym z nich jest najłatwiejszy sposób w postaci pokrycia na nowo farbą. Jak to zrobić i czy daje to zadowalające rezultaty? 

Zanim przejdziemy do etapu malowania warto wspomnieć czym są meble pokryte okleiną. Jest to nic innego jak folia PCV w określonym kolorze i dodatkowo pokryta warstwą ochronną laminatu. Taka wierzchnia warstwa nadaje meblom błyszczącego lub matowego wyglądu oraz właściwości dodatkowych jak odporność na zarysowania i większą trwałość. W celu zmiany koloru mebli lub też chęci odnowienia już starego przedmiotu należy najpierw przygotować powierzchnię w określony sposób. Żeby móc dobrze pomalować meble musimy pozbyć się wszelkich elementów wystających np. klamek, zawiasów, czy uchwytów. Następnie całość należy dobrze umyć przy pomocy zwykłych detergentów, warto też odtłuścić powierzchnię przecierając powierzchnię za pomocą szmatki nasączonej alkoholem, rozpuszczalnikiem lub benzyną ekstrakcyjną. Dobrym wyjściem jest też zmatowienie mebli przy użyciu papieru ściernego, musimy pamiętać o prowadzeniu warstwy ściernej wzdłuż struktury. Całości nigdy nie szlifujemy. Jeżeli chcemy pomalować tylko fragment mebla np. odbarwioną stronę szafy to wykonujemy identyczny proces oprócz zdejmowania elementów np. klamek, wystarczy je okleić taśmą lub kawałkiem folii.

Malowanie

Przed nami najtrudniejszy etap całego przedsięwzięcia. Po pierwsze musimy mieć dużo cierpliwości, a każdy powinien być dokładny. Przed przystąpieniem do malowania mebel pokrywamy farbą podkładową, aby właściwa warstwa mogła dokładnie przylegać. Malowanie można wykonać zwykłym pędzlem, jednak dużo lepszy będzie wałek z gąbką. Wtedy uzyskamy jednolitą i równą warstwę bez śladów. Jeżeli jednak wybierzemy pędzel to za jego pomocą osiągniemy ciekawy, nieregularny wzór przypominający stylistykę retro. Bez względu na wybór techniki konieczne będzie nałożenie kolejnych warstw, pod którymi stary kolor zniknie całkowicie. Każda warstwa może być nałożona dopiero po wyschnięciu wcześniejszej, zwykle potrzebne są trzy malowania. Po zakończeniu całego procesu dobrze jest mebel pokryć lakierem bezbarwnym, który nabłyszczy całą powierzchnię i dodatkowo ją zabezpieczy. Zobacz także: Domowy sposób na rysy na panelach.