Projektowanie ogrodu. Firma, czy indywidualny wykonawca?

Chęć posiadania pięknego ogrodu pełnego roślinności to marzenie wielu osób decydujących się na budowę domu. Ładny ogród jest często niemożliwy do wykonania jeżeli sami nie mamy wyobraźni o jego zaprojektowaniu. Wówczas z pomocą przychodzą firmy oraz indywidualni projektanci, którzy są w stanie zadbać o najdrobniejszy szczegół naszej aranżacji. Ponadto możliwe są konsultacje na każdym etapie prac, dzięki czemu jako właściciele mamy realny wpływ na kształt końcowy ogrodu. Jak więc wybrać fachowca, który zajmie się zielenią wokół domu raz, a dobrze? 

Pierwszym pytaniem na jakie należy sobie odpowiedzieć jeszcze przed poszukiwaniami fachowca jest decyzja o wyborze jednego lub więcej wykonawców. Możemy postawić na projektanta, który stworzy gotowy schemat działania, resztą zajmie się oddzielna ekipa. Można też wybrać jedną firmę, która poprowadzi cały projekt od początku do końca. Każde wyjście ma swoje plusy i minusy. Zaletą wyboru jednej firmy, która zaprojektuje i stworzy wymarzony ogród jest kompleksowość działań. Dzięki temu prace wykonuje jedna ekipa, której nie trzeba powtarzać uwag jakie mieliśmy od początku. Natomiast różne osoby do projektowania i realizacji mogą mieć wiele ciekawych pomysłów, których wcześniej nie dostrzegaliśmy. Jeśli jednak coś pójdzie nie tak i pomysły poniosą wykonawcę to zamiast ogrodu ze snów, będziemy mieli senny koszmar. Powstaje więc pytanie: jeden projektant czy firma?

Firma będzie lepszym rozwiązaniem jeżeli chcemy mieć kompleksową realizację wszystkich prac od projektu po realizację. Podobnie ma się kwestia ogrodzeń i ich montażu: https://forum-ogrodzenia.pl Wówczas wszelkie pomysły konsultujemy z projektantem oraz ekipą wykonującą prace. Pozwala to zachować spójną wizję wszystkich osób biorących udział w procesie, włącznie z nami samymi. W przypadku indywidualnego projektanta taka konsultacja może już nie być tak dokładna i trudniej nam będzie znaleźć czas na ciągłe spotkania raz z projektantem, a raz z wykonawcą. Wyboru najlepszej firmy warto dokonać na podstawie opinii znajomych oraz portfolio dostępnego na stronie wykonawcy. Warto pamiętać, że każdy projektant ma własny wypracowany styl. Należy więc kierować się estetyką najbardziej zbliżoną do naszych potrzeb, wówczas efekt końcowy z pewnością nas zadowoli. Zobacz także: Wykopy ziemne szerokoprzestrzenne i wąskoprzestrzenne oraz ich zabezpieczenie.