Szambo betonowe 12m3. Na co zwrócić uwagę?

Kupienie działki z dala od zgiełku miasta i budowa w tym miejscu domu to marzenie niejednej osoby. Budynek znajdujący się w pewnej odległości od innych zabudowań będzie jednak wymagał od nas doprowadzenia niezbędnych przyłączy do mediów: prądu, wody, czy gazu. Staniemy też przed zadaniem odprowadzenia ścieków, jeśli dom nie posiada przyłącza ze względu na odległość od instalacji kanalizacyjnej wówczas konieczny będzie zakup szamba. 

Beton to materiał, który swoje zalety pokazał już przy budowie domu. Mamy zwartą i wytrzymałą konstrukcję, której niestraszne są wichury, opady deszczu i śniegu. Podobnie jest ze zbiornikiem na nieczystości, musi być on równie trwały. Betonowe szambo w odróżnieniu od niektórych rozwiązań dostępnych na rynku cechuje się odpornością na wszelkie uszkodzenia. Dzięki temu nie będzie sytuacji, gdy zbiornik z biegiem lat zacznie przepuszczać i nieczystości zamiast w pojemniku wylądują na naszej działce. Jeśli jesteśmy już zdecydowani na zamontowanie betonowego szamba to trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Trzeba dobrze wybrać miejsce położenia, w odpowiedniej odległości od granicy posesji, domu oraz ujęcia wody.

Kolejna kwestia o ile nie najważniejsza to pojemność. Większe wymiary zbiornika pozwolą na przetrzymywanie większej ilości nieczystości. Rozmiar należy dobrać tak, aby możliwe było opróżnianie zbiornika jak najpóźniej. W innym wypadku będziemy zmuszeni do dużo częstszego wzywania szambiarki, standardem jest obecnie opróżnianie szamba co dwa tygodnie. Najlepiej jest dobrać pojemność na wyrost, dzięki temu zyskamy większą wygodę. Szambo betonowe dobrej jakości powinno cechować się atestem PZH. Niedozwolone jest jakiekolwiek przepuszczanie ścieków przez zbiornik. Jeśli tak się dzieje i są to ilości nawet minimalne to powinniśmy od razu zgłosić reklamację w miejscu zamówienia.