Dom parterowy na planie kwadratu lub prostokąta, czyli projekt domu na wąską działkę.

W swoich marzeniach możemy kreślić najbardziej wymyślne konstrukcje domów. Życie jednak pokazuje, że wszelkie niezdroworozsądkowe podejście może zakończyć się niekończącymi się problemami. Szczególnie wtedy, gdy nasz dom ma znaleźć się na niewielkiej działce i ma służyć przez wiele lat jako wytrzymała konstrukcja, którą będziemy jedynie od czasu do czasu naprawiać, co jest nieuniknione. Co jest więc najlepszym wyborem? 

Zwykle sprawdzone i proste rozwiązania są najlepsze. Zdaniem wielu ekspertów projektujących domy najlepiej sprawdza się zawsze dom na planie prostokąta lub kwadratu. Taki model budynku pozwala zdecydowanie łatwiej zaaranżować całe wnętrze domu, ale też zapewnić mniejszą i bardziej zwartą konstrukcję. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na coroczne ogrzewanie oraz koszty eksploatacyjne. Rozmieszczenie na planie kwadratu to także łatwiejsze zagospodarowanie pomieszczeń takich jak kuchnia, korytarz lub salon. Jeżeli nasza działka nie jest duża warto zastanowić się nad dobudowaniem piętra. Wówczas trzeba pamiętać, że najbardziej ekonomiczne będzie położenie poszczególnych pomieszczeń nad lub pod sobą. Dobrym przykładem są dwie łazienki, które należałoby uwzględnić w projekcie jako jedna nad drugą. Wówczas zużyjemy mniej materiału do stworzenia instalacji wodnej, a sama woda będzie szybciej spływała do dołu, przez co nie będziemy ponosić dużych strat cieplnych. Czasem warto zlecić budowę domu firmie budowlanej, która zajmie się wszystkim.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu?

Wielu jest projektantów o różnych pomysłach. Przy wyborze warto kierować się więc nie tylko profesjonalnym podejściem fachowca, ale czynnikom czysto praktycznym i ekonomicznym. Czasem warto zrezygnować z jakiegoś rozwiązania, które oprócz ciekawego wizualnie efektu przyniesie więcej szkód niż pożytku. Poniżej prezentujemy listę rozwiązań, które nie są korzystne przy wyborze gotowego projektu:

    • Montaż wielopołaciowego dachu. Takie pokrycie dachu wygląda co prawda pięknie, ale sprawia trudności w instalacji. Jeżeli na tym etapie popełnione zostaną błędy to możemy mieć w przyszłości problemy z przeciekaniem dachu. Projekty warte uwagi powinny zawierać proste dachy dwu lub czterospadowe.

    • Balkon zamiast tarasu. Jeżeli mamy wybór to warto zrezygnować z balkonu i podjąć decyzję o stworzeniu nawet niewielkiego tarasu przed domem. Wymiary będą podobne, ale właściwości już inne. Balkon jest przedłużeniem naszego domu, ucieka przez niego dużo ciepła, co przekłada się na rachunki za energię cieplną.

    • Zaokrąglenia oraz łuki. Tutaj mamy do czynienia z ładnym efektem wizualnym, który może sprawić trudności z zakupem odpowiednich okien. Jeżeli już dobierzemy niestandardowy profil ramy okiennej to będzie on dużo droższy od tradycyjnego.

   • Bryła budynku z załamaniami. To ciekawe dla oczu rozwiązanie, ale wiążą się z nim problemy z konstrukcją stropów.