Dom parterowy z garażem.

Spora liczba domów budowanych obecnie oparta jest na konstrukcji składającej się z dużej przestrzeni bez pięter. Taki budynek łatwiej jest postawić, skraca się więc czas pracy i odchodzi część kosztów. Rezygnacja z pięter wbrew pozorom ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Z pewnością można jednak dostrzec, iż domy jednokondygnacyjne doskonale korespondują z dużym tarasem i ogrodem. Takie połączenie roślinności z elewacją tworzy ciekawy klimat. Taka integracja z przestrzenią wokół to pierwszy z dużych plusów dla osób decydujących się na budowę takiego domu. 

Dom parterowy i brak schodów to duże ułatwienie dla osób starszych, które mogą mieć problemy z pokonywaniem wzniesień. Jeżeli więc myślimy przyszłościowo to warto zapewnić dziadkom przestrzeń, gdzie będą mogli przebywać, podobnie wygląda kwestia dzieci, które nie będą narażone na obecność schodów i tym samym upadki. Ponadto jedna kondygnacja umożliwia całej rodzinie dużo lepszą integrację. Taki dom stanowi dobre miejsc dla całej rodziny i łączy między sobą pokolenia. Jeżeli chodzi o koszty budowy to dom jednokondygnacyjny jest z reguły tańszy i to mimo że sam fundament pod budynek musi być mocniejszy. Projekt takiego domu jest łatwiejszy do wykonania i nie wymaga od nas tak dużej ilości czasu jak w przypadku wielopiętrowych obiektów.

Koszty, których unikniemy w domach parterowych:

    • instalacja i wykonanie schodów

    • wykonanie stropów oraz ścian koniecznych do budowy kolejnego piętra

    • kupno i montaż okien dachowych

    • adaptacja poddasza

    • montaż większej liczby okien do poszczególnych pomieszczeń

Koszty, które będą wyższe

    • montaż i kupno rur instalacyjnych

    • instalacja wentylacji mechanicznej oraz komina

    • koszty rozprowadzenia ciepłej wody po całym domu

    • budowa dachu

Trzeba też pamiętać też, iż nasza działka musi być odpowiedniej wielkości. Jeżeli nie mamy przestrzeni to warto rozważyć budowę tradycyjnego domu. W innym wypadku pojawią się minusy w postaci braku miejsca na taras i ogród. Ponadto niskie położenie domu na niewielkim obszarze sprawi, iż będziemy musieli liczyć się z niechcianymi spojrzeniami sąsiadów, którzy jak na dłoni będą widzieli nasze codzienne życie przez okna. Minusem domu parterowego będzie też montaż dachu, którym musimy pokryć dużo większy obszar. Wówczas należy wybrać raczej płaski dach, w którym zamontujemy świetliki zapewniające dostęp do większej ilości światła. Na pytanie, czy warto wybrać taki dom musimy odpowiedzieć sobie sami. Każde rozwiązanie niesie za sobą zalety i wady, należy więc tak dostosować projekt, aby dom spełniał nasze wymagania.