Gładź szpachlowa, jak ją kłaść?

Gładź szpachlowa to doskonale znany materiał budowlany, za pomocą którego wygładzimy ściany zewnętrzne, wewnętrzne oraz sufity. Samo nakładanie nie należy do czynności mocno złożonych, ale lepiej zapoznać się ze sztuką budowlaną w tym zakresie. Unikniemy wówczas pomyłek, lepszy będzie też końcowy efekt prac. Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy zabezpieczyć dokładnie wszystkie urządzenia znajdujące się w danym pokoju. Możemy w tym celu skorzystać z folii, którą okryjemy nasze meble, sprzęt oraz podłogę. 

Kolejny krok to przygotowanie powierzchni pod gładź, jeśli ściana była niedawno malowana to raczej nie powinno być problemu. Jedynie w sytuacji, gdy stara farba odchodzi od ściany należy ją usunąć przy pomocy szpachelki lub szczotki drucianej. Później możemy przystąpić do odtłuszczania podłoża, gdyż wszelkie pozostałości mogą być przyczyną problemów z utrzymaniem się warstwy gładzi i jej odpadaniem. Wszystkie ściany oraz sufit należy też pokryć wcześniej preparatem gruntującym, który zapewnie lepsze właściwości w postaci przyczepności gładzi szpachlowej. Jeżeli wszystkie etapy mamy za sobą to możemy rozpocząć przygotowanie zaprawy. W tym celu zakupioną wcześniej gładź w postaci proszku rozrabiamy z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu. Konieczne tu będzie mieszadło, które dokładnie połączy potrzebne składniki bez pozostawiania grudek. Jeżeli jednak wybraliśmy gotową mieszankę to nie musimy się martwić o dokładne mieszanie i dorób proporcji.

Bez względu na wybrany rodzaj powinniśmy zwrócić uwagę na czas wiązania. Wynosi on około godziny, większe ilości wymieszanej już gładzi zwyczajnie się nie sprawdzą. Masa zacznie się wiązać i nie będzie można jej wykorzystać. Należy więc wyrabiać naraz taką ilość, którą zdążymy wykorzystać w ciągu 60 minut. Prace zaczynamy od uzupełniania ubytków za pomocą szpachelki lub pacy ze stali nierdzewnej. Ważne jest, aby zaczekać na wyschnięcie drobnych szczelin, dopiero wówczas możemy rozpocząć szpachlowanie na całej powierzchni. Nakładanie gładzi powinniśmy zacząć od niedostępnych miejsc oraz sufitu. Jeżeli chodzi o ściany to tutaj prace rozpoczynamy od podłogi i idziemy do góry. Warto wiedzieć, że źle dobrana grubość nałożonej gładzi będzie długo wysychać, może także spływać po powierzchni. Przyjmuje się, że nakładana warstwa nie powinna mieć więcej niż 3 mm.

Na ścianę możemy też nałożyć drugą warstwę, musimy jedynie odczekać na wyschnięcie pierwszej. Po zakończeniu wszystkich prac możemy przystąpić do wygładzania powierzchni i szlifowania. Uzyskamy w ten sposób jednolitą i gładką powierzchnię bez żadnych nierówności. Wówczas możemy tak przygotowaną ścianę pomalować zgodnie ze swoim gustem.