Jak zorganizować i wyposażyć warsztat w garażu?

Garaż to miejsce, które służy do parkowania aut. Ten mit mogą obalić wszyscy posiadacze domów wyposażonych w bramy garażowe. Kiedy brama się uchyla możemy często zauważyć wykorzystanie garażu także jako warsztatu, czy też magazynu. Wewnątrz niewielkiego budynku możemy zgromadzić sprzęt taki jak: rowery, wózki dla dzieci, narzędzia elektryczne i mechaniczne. O czym należy pamiętać dostosowując garaż do użytkowania w formie warsztatu? 

Niezbędne wymiary oraz brama garażowa

Minimum o jakim należy mówić przy wyborze garażu to szerokość w granicach 3 metrów. Wówczas wewnątrz zmieścimy jedno auto, jednak nie może być mowy o wykorzystaniu przestrzeni pod magazynowanie zimowych opon, czy też tworzenie niewielkiego warsztatu wewnątrz. Już na etapie budowy należy poszerzyć garaż, gdyż minimalne długości wymagane prawnie nie będą wystarczające. Niezbędnym zabezpieczeniem dostępu osób niepożądanych do naszego budynku będzie wybór bramy garażowej. Możemy wybierać między bramą segmentową lub uchylną, której skrzydło będzie ukryte pod sufitem. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji spotkamy się z ograniczeniem powierzchni użytkowej. Potrzebne będzie więc wydłużenie garażu. Z kolei brama rozwierna umożliwi użytkowanie całej powierzchni bez utraty na metrażu. Niezbędnym elementem garażu są również okna, która pozwalają doświetlić w ciągu dnia budynek. Dobrze jest więc rozplanować właściwie położenie otworów okiennych tak, aby doświetlały nam newralgiczne punkty w warsztacie.

Przygotowanie garażu pod warsztatem

Obiekt dobrze jest zaprojektować uwzględniając konkretną przestrzeń: do trzymania auta, roweru, wiertarek, urządzeń, czy kosiarki do trawy. To powinny być stałe strefy, które pozwolą na zapamiętanie położenia narzędzi w wybranej sekcji budynku. W przypadku warsztatu niezbędny jest montaż półek oraz wieszaków, które pozwolą zwiększyć przestrzeń użytkową budynku. Narzędzia użytkowane często należy w miarę możliwości wieszać właśnie na haczykach, czy też półkach. Sprzęt używany rzadko dobrze jest przechowywać na specjalnych metalowych regałach zgodnie z zasadą: to, co na górze – używane często, to, co na dole – rzadko. Warsztat należałoby zlokalizować po jednej stronie, na wybranej przez nas ścianie. Uzupełnieniem będzie blat roboczy, imadło oraz szafki. Należy też zadbać o wystarczającą ilość gniazdek w bliskim otoczeniu warsztatu w garażu. Konieczny jest też montaż oświetlenia, gdyż wiele prac będziemy prowadzić także w godzinach wieczornych. Na ścianach po drugiej stronie garażu dobrze jest zawiesić narzędzia ogrodowe: grabie, sekatory, szpadle, łopaty, czy dmuchawy. Cięższe natomiast zlokalizujmy w niedalekiej odległości do bramy garażowej, aby móc swobodnie wyjechać nawet z zaparkowanym wewnątrz budynku autem. Wszelkiego rodzaju urządzenia użytkowane na co dzień przez dzieci i dorosłych warto także zawiesić na jednej ze ścian lub pod sufitem. Mówimy tu szczególnie o rowerach, hulajnogach, deskorolkach. Każdy warsztat powinien też posiadać miejsce na ubrania robocze oraz niewielką półkę z apteczką pierwszej pomocy.