Naprawa rynny ocynkowanej, plastikowej. Jak usunąć usterki?

Rynny nie należą do konstrukcji ulegających częstym uszkodzeniom. Tego typu rozwiązania bez względu na użyty materiał służą dzielnie przez wiele lat, odznaczając się niewielką ilością niezbędnych napraw. Drobne awarie możemy siłą własnych rąk naprawić bez większych problemów. Poniżej prezentujemy popularne usterki oraz metody ich usuwania. 

Posiadacze rynien metalowych mogą spotkać się z koniecznością usunięcia występujących niedrożności lub likwidacją drobnych uszkodzeń mechanicznych w postaci rys i odprysków. Oba problemy można bardzo szybko usunąć. Prostym sposobem jest zwykłe wyczyszczenie rynien, głównie w punktach ujścia rur spustowych, gdzie mogły nagromadzić się liście, gałązki i wszelkie inne zabrudzenia. W przypadku powierzchni metalowych usuwanie drobnych ubytków w postaci pojawiającej się korozji polega na malowaniu całości zaprawką dopasowaną do barwy naszych rynien. Jeśli chodzi o obluzowane elementy mocujące, czy wystające zaślepki należy je ponownie przytwierdzić lub dokręcić. Jeśli chodzi o złączki rynien to tutaj problem występuje zwykle w wyniku niedokładnego montażu. Krzywy zacisk może z czasem powodować rozszczelnienie. W takim przypadku należy całą konstrukcję złożyć raz jeszcze z dokładnością w tych newralgicznych miejscach.

Jeśli zauważymy większe pokłady rdzy na stalowej konstrukcji rynien to należy taką powierzchnię pomalować zaprawką. W przypadku wykrycia nieszczelności wynikających ze starości całej konstrukcji mamy dwa wyjścia. Pierwsze to naprawa przeciekających miejsc przy pomocy uszczelniacza dekarskiego, drugi to wymiana elementów przez które przecieka woda. Czasem wystarczy zakup nowych złączek, aby rynny dalej służyły przez kolejne lata. Inną usterką jest wysunięcie rury spustowej lub innych elementów rynien. Tego typu awaria występuje zwykle w czasie silnych opadów, gdy woda w wyniku dużego napływu tworzy drgania. Tutaj często wystarczy ponowne zamocowanie elementów na swoim miejscu, raczej rzadko dochodzi do skrzywienia zmuszającego do zakupu całkowicie nowych części. Jeśli konstrukcja rynnowa posiada zbyt mało haków montażowych, możemy mieć do czynienia z osłabieniem konstrukcji. Tutaj może być konieczne dodatkowe wzmocnienie łączeń, dokręcenie lub instalacja kolejnych haków.

W momencie, gdy zauważymy duże siedliska rdzy i następujące ubytki w strukturze materiału to musimy liczyć się z wymianą poszczególnych elementów. Rdza nie zawsze bierze na cel wszystkie części instalacji, warto więc pozbywać się tylko tych zużytych jeśli reszta jest w dobrym stanie. Specjaliści jednak radzą niekiedy wymianę całej konstrukcji, wówczas mamy pewność co do nieprzeciekania systemu rynnowego przez resztę elementów. Zobacz także: jak radzić sobie z pękającymi ścianami i nierównościami?