Nitownica ręczna, czy elektryczna do nitów zrywalnych?

Korzystając z urządzeń takich jak nitownica możemy w łatwy sposób zespolić ze sobą wybraną konstrukcję. Nit zrywalny to nic innego jak niewielki pręt złożony z gwoździa, pręta oraz tulei. Nity pozwalają na połączenie wielu różnych materiałów, w tym płyt drewnianych, blachy, gipsu, czy plastiku. Te nieduże elementy możemy podzielić na kilka kategorii, które wynikają często z różnych właściwości oraz zastosowania. W sprzedaży znajdziemy nity podzielone rozwidlone, zamknięte oraz rozprężone. Kolejny podział to zastosowanie ze względu na warunki np. nity odporne na wibracje, wodę itp. Ostatnie dwie kategorie to podział ze względu na kształt główki oraz materiał z jakiego są wykonane. Jak wygląda nitowanie przy pomocy nitów zrywalnych? 

Każdy nit jest wyposażony w pręt oraz kołnierz, trzeba więc zrobić niewielki otwór w materiałach jakie chcemy ze sobą zespolić. Następnie do wnętrza trafia nit, który przytwierdzamy nitownicą przyciskając urządzenie do kołnierza. Jeśli wykonaliśmy ten proces poprawnie to nit trwale połączy poszczególne elementy. Informuje nas o tym specyficzny dźwięk, który występuje po zerwaniu części pręta i uszczelnieniu konstrukcji. Dzięki temu połączeniu w prosty sposób zyskujemy trwale zespolone elementy, ponadto taka forma mocowania jest tania i prosta w obsłudze. Te niewielkie części są wykorzystywane w wielu różnych projektach, przy łączeniu kształtowników, blach, wsporników i nie tylko. 

Nitownica ręczna, czy elektryczna?

Wybór odpowiedniego urządzenia będzie zależał od częstotliwości jego wykorzystania. Przy prostych pracach w ogrodzie, domu lub warsztacie sprawdzi się zwykły model nitownicy ręcznej. Jeżeli jednak sprzęt będzie wykorzystywany często to nasze dłonie mogą na tym solidnie ucierpieć, gdyż potrzeba sporo siły, aby przymocować kilkadziesiąt elementów dziennie. Wtedy lepszym wyjściem jest zakup nitownicy elektrycznej lub pneumatycznej, która nie tylko usprawni tempo prowadzonych prac, ale też odciąży nasze ręce.