Odprowadzenie wody z dachu płaskiego.

Płaski dach to wyzwanie dla konstruktorów zajmujących się odprowadzeniem deszczówki i zalegającego zimą śniegu w niższe partie budynku aż do gleby. Wielu osobom poziomy dach może wydawać się zupełnie niepraktyczny, ale coraz więcej nowoczesnych domów, obiektów handlowych i biurowych jest stawiania w ten właśnie sposób. Wybór na rynku rozwiązań odprowadzających wodę jest całkiem spory, znajdziemy m.in. tradycyjny system rynnowy, ale też systemy podciśnieniowe i grawitacyjne. Czym się one różnią? O tym w dalszej części artykułu. 

Rynny to tradycyjny sposób pozbywania się wody z dachu znany od lat. Instalacja rynien będzie zależna od konstrukcji naszego dachu, gdyż może być on zupełnie płaski, ale też jednopołaciowy, dwupołaciowy lub też delikatnie nachylony po obu stronach domu. Taką konstrukcję montuje się na gzymsie, samej połaci lub ścianie. W miejscach, gdzie nie ma orynnowania stosuje się zwykle tzw. ścianki attykowe, które zabezpieczają konstrukcję przed podciekaniem naszej elewacji. Dobrym zabezpieczeniem jest tu wykorzystanie blaszanego kołnierza, który zapobiegać będzie dostawaniu się wody pod pokrycie dachowe. Końcowy fragment systemu rynien stanowią rury spustowe.

Nieco nowocześniejszym rozwiązaniem są wpusty, które umocowane są w niskich partiach dachu i umożliwiają przekierowanie wody do rury spustowej umieszczonej wewnętrz budynku. Wówczas woda kierowana jest do kanalizacji lub poza obręb budynku. Dobrym pomysłem jest zastosowanie dwóch wpustów dachowych, dzięki czemu w razie zepsucia się jednego z nich, drugi będzie stale odprowadzał deszczówkę na zewnątrz.

Dwa ostatnie systemy to można powiedzieć najwyższa półka technologiczna. System grawitacyjny jest dużo bardziej znany od podciśnieniowego głównie przez swoją prostotę montażu i sposób działania, ponadto jest też tańszy od konkurenta. Jednym z minusów systemu grawitacyjnego jest konieczność pozbywania się nagromadzonej wody wspólnie z powietrzem. Inaczej jest w systemie podciśnieniowym, który wypuszcza na zewnątrz jedynie zalegającą deszczówkę. Wynika to z budowy, na którą składa się system rur ze specjalną przegrodą umieszczoną we wpuście dachowym. Umożliwia ona odprowadzenie samej wody i zatrzymanie powietrza. System podciśnieniowy jest pod tym względem wydajniejszy, ale zarazem koszt takiej instalacji jest wyższy i trudniejszy w realizacji. W związku z tym ten typ jest wykorzystywany raczej w większych budynkach, a nie w domach jednorodzinnych. Pamiętajmy też, że nic nam po szczelnym dachu, kiedy podmurówka jest wykonana nieprawidłowo.