Okna drewniane białe, czy plastikowe?

Wybór okien to ważne zadanie, przed którym stają właściciele nowych domów jednorodzinnych, czy też mieszkań. Do wyboru mamy okna plastikowe lub drewniane, te pierwsze zyskały w ostatnich kilkunastu latach dużą popularność. Z kolei te drugie wciąż cieszą się uznaniem wśród osób wybierających tradycyjne materiały wykończeniowe. W dalszej części artykułu spróbujemy przybliżyć cechy poszczególnych rozwiązań, być może ułatwi to wybór najlepszego z nich. 

Okna plastikowe swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim cechom takim jak łatwość konserwacji oraz cena. Okna drewniane natomiast przyciągają swoim klasycznym wyglądem. Wciąż krąży mit jakoby były one bardziej nietrwałe w porównaniu do okien plastikowych. Dzisiejsza technologia jednak nie ma nic wspólnego z dawnymi praktykami, oba rodzaje mogą charakteryzować się bardzo zbliżonymi parametrami zarówno jeśli chodzi o jakość szyb, okucia, czy szczelność. Wentylacja grawitacyjna jest identyczna w obu wypadkach, wszystko zależy więc od samego montażu i konstrukcji okien. Polskie normy określają wentylacją grawitacyjną przy pomocy współczynnika infiltracji, który powinien wynosić przynajmniej 0,3. W przypadku okien drewnianych problemem może być potrzeba ich okresowego odnawiania. Nowoczesne farby i lakiery są na szczęście paroprzepuszczalne, więc nie ma konieczności ich skrobania bo się nie łuszczą. W celu przygotowania powłoki drewnianej pod nową warstwę farby i lakieru, wystarczy użyć papieru ściernego do pozbycia się dawnej warstwy.

Z kolei okna plastikowe będą nieco chłodniejsze, gdyż plastikowa rama i stalowe okucie to materiały gorsze pod względem cieplnym. Nie ma to jednak dużego wpływu przez wzgląd na wysoką szczelność takiej konstrukcji. Okna drewniane natomiast częściowo odprowadzają wilgoć ze względu na materiał, który mimo warstwy wierzchniej farby lub lakieru dobrze sobie z tym radzi. Kolejna rzecz, na którą wiele osób być może nie zwraca wielkiej uwagi jest kolor. Jeśli wybierzemy inny kolor okien plastikowych niż biały to możemy mieć do czynienia z większym odkształcaniem. Szczególnie często występuje to w przypadku słonecznych dni w połączeniu z oknem w odcieniach brązu. Dlatego jeśli wybraliśmy plastiki to trzeba w czasie montażu zapewnić niewielką szczelinę między ścianą i oknem wynoszącą około 1-1,5 cm. Drewno w tej kwestii nie jest wcale doskonalszym materiałem, gdyż nasłonecznione miejsca i ciemny kolor drewna sprawią, że zewnętrzna powłoka zniszczy się dużo szybciej i będzie wymagać wymiany.

Ostatnia kwestia to cena. Zwykle jest tak, że okna plastikowe w wielu wariantach będą tańsze. Nie jest to jednak reguła, niekiedy producenci drewnianych okien przygotowują całkiem rozsądną ofertę. Naszym zdaniem jednak częściej to okna plastikowe są tańsze i cechują się ogólnie wyższą oceną, głównie przez wzgląd na brak wad w postaci konieczności odnawiania takiej konstrukcji co jakiś czas.

Zobacz ofertę na tanie okna PCV.
http://okna-tomczak.pl/