Wyciszenie drzwi wejściowych. Tapicerka, uszczelka do drzwi?

Hałasy dobiegające z zewnątrz to często zmora mieszkańców bloków. Kupując mieszkanie niekiedy zastajemy drzwi wymagające dodatkowej pracy, aby móc cieszyć się względną cisza i spokojem. W niektórych przypadkach konieczna jest wymiana drzwi na nowe, ale nie zawsze musi tak być. W tym artykule sprawdzimy dobrze znane sposoby na wyciszenie drzwi wejściowych

Główne miejsce, które potrafi przysporzyć sporo problemów jest próg. Co gorsze niektórzy deweloperzy rezygnują z tego rozwiązania i w nowym mieszkaniu musimy zająć się montażem sami. Jeśli z kolei posiadamy stary, drewniany próg to warto wymienić go na metalowy i zadbać o montaż na ścisło przy skrzydle drzwiowym. Dobrym wyjściem jest zastosowanie izolacji przymocowanej do spodu drzwi, to dodatkowo wyciszy konstrukcję. Innym miejscem, gdzie mogą występować nieszczelności jest przestrzeń między skrzydłem a ościeżnicą. Jeśli w drzwiach starszego typu występują szpary to warto skorzystać z pomocy taśm uszczelniających. Są on łatwe w montażu i wytwarza się je z silikonu lub gumy EPDM. W sprzedaży znajdziemy wiele różnych taśm od kilku metrowych do 100 metrowych w różnych szerokościach, dostosowanych do konkretnych potrzeb. Taśmę trzeba dobrać do wymiaru ościeżnicy, następnie dociąć fragmenty i przykleić.

Innym sposobem na wyciszenie drzwi jest obicie drzwi tapicerką z materiału np. ze skóry lub tworzywa sztucznego. Zajmują się tym firmy, które pozwolą nam wybrać materiał o dowolnej gęstości. Takie obicie drzwi jest dodatkowo wypełnione pianką kompozytową, co tworzy nieco grubszą warstwę, lepiej wygłuszającą. Jednym z rozwiązań jest też oklejenie własnoręcznie drzwi przy pomocy mat wyciszających, jednak nie polecamy go w przypadku nowszych typów drzwi. Taki materiał sprawdzi się lepiej w przypadku mocno zniszczonych konstrukcji. Wówczas powierzchnię należy wyszlifować do równości, następnie naklejamy matę i wykańczamy brzegi przy pomocy listew aluminiowych. W sprzedaży dostępne są również inne opcje w postaci maty korkowej lub tapety akustycznej. Wybór zależy więc tylko od naszej wyobraźni i potrzeb. Resztę miejsc takich jak okna, czy dach możemy uszczelnić przy pomocy specjalnych taśm.