Taśma uszczelniająca do okien, pieca, dekarska. Kiedy z niej korzystać?

Taśmy to od wielu lat dobry sposób na uszczelnienie okien, drzwi, czy dachu. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, podobnie jest i w tym wypadku. W tym wpisie przyjrzymy się różnym rodzajom taśm uszczelniających pod kątem ich zastosowania, zalet i miejsc, gdzie mogą być one z powodzeniem wykorzystane. 

Taśmy dekarskie

Podczas prac wykończeniowych dachu może się zdarzyć, że odkryjemy drobne pęknięcia lub szczeliny, które powinny być zabezpieczone. W tym celu najprostszym sposobem będzie zakup taśmy uszczelniającej. Jeżeli chodzi o dach to do wyboru mamy w zasadzie dwa rodzaje: taśmę dekarską bitumiczną oraz kalenicową. Pierwszy typ taśmy jest przeznaczony do zabezpieczenia poszczególnych miejsc przed przeciekaniem wody. Dzięki temu możemy użyć taśmy w miejscach narażonych na napór wody deszczowej lub zalegającego śniegu. Taką taśmą uszczelnimy także ubytki takie jak pęknięcia rynien. Z zalet należy wymienić wysoką wytrzymałość materiału na oddziaływanie niskich temperatur. Natomiast taśma dekarska kalenicowa zgodnie z nazwą umożliwia zabezpieczenie narożników i kalenic, aby nie zatkać całkowicie niezbędnej w tym miejscu wentylacji. W jej skład wchodzi aluminium i miedź, a sama powierzchnia jest dodatkowo otoczona powłoką poliestrową. (Zobacz również: dachy Białystok).

Taśmy do okien i pieców

Uszczelnienie okien jest ważne szczególnie jeżeli chodzi o okna dachowe. Są one narażone na działanie negatywnych warunków atmosferycznych w postaci opadów deszczu, wysokich lub niskich temperatur, czy śniegu. Zwykle podobnie jak u poprzednika wykorzystuje się tu taśmę na bazie aluminiowej powłoki, poprawiającej wytrzymałość materiału i dodatkowo chroni ona przed działaniem wysokich temperatur. W przypadku zabezpieczenia pieca możemy kupić samoprzylepną  taśmę, która przy pomocy kleju dobrze zabezpieczy powierzchnię. Wystarczy przyciąć na wymiar fragment materiału i przykleić. Jedyne na co dodatkowo trzeba zwrócić uwagę to żaroodporność taśmy, dzięki czemu będzie ona odporna na działanie wysokich temperatur. Często do wzmocnienia właściwości taśmy stosuje się włókno szklane. Zobacz także: Kiedy trzeba wykonać projekt ocieplenia budynku?