Trzonek do młotka 5 kg, 10kg. Jak zamocować, gdy wypada?

Dobór odpowiedniego trzonka do posiadanych młotków bywa wyzwaniem. To od niego zależy funkcjonalność naszego narzędzia przy codziennych pracach remontowo-budowlanych. Często dochodzi do sytuacji, kiedy w czasie korzystania z młotka stopniowo zaczyna się luzować mocowanie, czyli trzonek. Wówczas będziemy musieli wymienić rączkę na nową, pod warunkiem, iż będzie ona pasowała do naszego młotka. 

Jeżeli korzystamy z młotka często to warto zaopatrzyć się w dodatkowy trzonek. Wtedy w sytuacji, gdy rączka ulegnie uszkodzeniu, będziemy mogli wymienić ją na nową. Mimo dostępnych na rynku innych rozwiązań to właśnie drewniane trzonki cieszą się największą popularnością. Jeżeli drewno się rozwarstwi to konieczna będzie wymiana samej rączki. Osadzenie na miejscu nowego trzonka to proste zadanie, wystarczy wsunąć go od węższej strony w główkę młotka. Nie jest to rozwiązanie optymalne, ale warto osadzić mocowanie właśnie węższym otworem. Zastosowanie u góry klina dodatkowo wzmocni całą konstrukcję, gdyż trzonek trochę się rozejdzie i wzmocni całą konstrukcję. Trzonki mogą się różnić wagą obucha do jakiego będą pasować oraz rozmiarem. Wymienne trzonki wykonuje się zawsze z drewna. Ten solidny materiał dobrze reaguje na wywołane drgania i w razie potrzeby umożliwia szybką wymianę.

Jeżeli chodzi o dostępne w sprzedaży rozwiązania to znajdziemy rzecz jasna całe młotki z uchwytami wykonanymi na bazie metalu oraz tworzywa w postaci gumy, która pełni rolę amortyzującą i ułatwia pewny chwyt narzędzia. Problemem takiego rozwiązania jest konieczność zakupu całego młotka, gdy stary się zniszczy, rosną więc koszty. Wygładzona powierzchnia drewna daje pewny chwyt, a sam materiał jest wygodny w użytku i pewny w chwycie. Natomiast młotki na bazie tworzyw sztucznych raczej rzadko się psują. Jednak jeżeli już to robią to koszt jest większy, gdyż zamiast trzonka musimy kupić cały młotek.