Układamy podjazd lub chodnik z kostki brukowej, granitowej. Niezbędne narzędzia.

Kostka brukowa to materiał jakim wykończymy przydomowy podjazd, wjazd do garażu, czy ścieżkę prowadzącą do ogrodu. Jej odpowiednie ułożenie będzie wymagało zaopatrzenia się w niezbędne drobne akcesoria ułatwiające prace. Tym razem przyjrzymy się dokładniej niektórym narzędziom, bez których estetyczne wykonanie chodnika nie byłoby możliwe. 

Jeszcze przed przystąpieniem układania kostki należy zadbać o idealne wyrównanie podłoża, dzięki czemu nasz chodnik będzie równy. Ponadto wewnątrz nierówności nie będzie gromadziła się deszczówka, która mogłaby z czasem uszkodzić całą konstrukcję. Wyrównanie terenu powinniśmy rozpocząć od użycia listwy brukarskiej, czyli poziomej belki posiadającej specjalne uchwyty i prowadnice, które ułatwiają jej przemieszczanie i utrzymanie na określonej wysokości. Listwę ciągniemy po ziemi, wówczas podłoże się wyrównuje. Innym bardzo przydatnym narzędziem jest zgarniacz do podsypki, który sprawdza się w przypadku trudno dostępnych miejsc. Pozwala on na przesuwanie sprzętu po podłożu, na którym znajduje się zbyt dużo piasku. W ten sposób możemy uniknąć sytuacji, gdy w jednym miejscu piasku jest więcej, a w innym mniej. Przy pomocy zgarniacza możemy nadmiar piasku rozprowadzić równomiernie w inne rejony naszego chodnika.

Kolejne narzędzia przydadzą się nam już przy układaniu kostki brukowej. Są nimi młotki i ubijaki brukarskie, którymi dokładnie osadzimy na miejscu poszczególne elementy. Wystarczy tylko odpowiednio mocno stuknąć w kostkę lub krawężnik, tak aby te przysunęły się do siebie jak najbliżej. Zaletą młotka brukarskiego jest przede wszystkim jego konstrukcja, główka jest otoczona gumą, dzięki temu poszczególne części naszej konstrukcji nie zostaną uszkodzone w czasie „przybijania” poszczególnych fragmentów. Czasem konieczne jest osadzenie kostki w głąb, tak aby uzyskać równą powierzchnię na całej długości chodnika lub podjazdu. W tym celu możemy skorzystać z ubijaka składającego się z kwadratowej listwy oraz uchwytu do trzymania. To ciężkie narzędzie kładziemy na nierównej części chodnika i powoli dociskamy do podłoża. Wówczas kostka osadzi się jeszcze mocniej i zyskamy równą powierzchnię w każdym miejscu. Zobacz także: Wykonanie podmurówki w kilku prostych krokach.

Warto też zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które ułatwią nam pracę. Na rynku istnieje kilka rozwiązań, które pozwolą na wyjęcie z podłoża źle położonej kostki. Czasem położony chodnik w jednym z miejsc się odkształca, kostka się obniża i nasz podjazd lub chodnik nie wygląda tak pięknie jak świeżo po położeniu. Pojedyncze kostki da się wyjąć przy pomocy narzędzi takich jak: imak brukarski, łom brukarski, wyważak brukarski.