Śrubokręt gwiazdkowy, spanner, płaski, imbusy. Rodzaje i co wybrać?

Każdy posiadacz domu lub mieszkania prędzej, czy później będzie musiał zmierzyć się z wkręceniem, dokręceniem lub odkręceniem śrubek lub montażem mebli. W takiej sytuacji możemy stanąć przed problemem braku odpowiednich narzędzi, gdyż producenci stosują niekiedy bardzo różne rozwiązania. Są one często niepraktyczne, ale zmuszają nas do zakupu odpowiednich narzędzi. W tym wpisie przejrzymy rynek wkrętaków i doradzimy jakie narzędzia są potrzebne w codziennym życiu przeciętnego Polaka. Zapraszamy do lektury! 

Każdy typ śrubokrętów będzie cechował się innymi właściwościami. Często jest to inna główka, chwyt, wszystko dopasowane dla konkretnej wielkości śruby w celu jak najlepszego operowania narzędziem. Może się okazać, że wśród wielu typów wkrętaków, będą nam niezbędne tylko poszczególne rodzaje. Obecnie wśród popularnych w sprzedaży śrubokrętów znajdziemy narzędzia takie jak:

    1. Śrubokręt kwadratowy

    2. Płaski i płaski chroniony

    3. Torx, Torx Plus i Torx TR

    4. Wkrętak krzyżowy Pozidriv

    5. Tri-Wing

    6. XZN

    7. Spanner

    8. Imbus (sześciokątny wewnętrzny i zewnętrzny)

Jak więc widzimy wszystko będzie zależne od naszych potrzeb. Jeżeli często w przydomowym warsztacie spędzamy wiele godzin to powinniśmy pomyśleć nad zakupem pełnego zestawu śrubokrętów wyposażonych w montaż końcówek. Będą one tańsze niż całkiem nowe narzędzie, a przy okazji zaoszczędzimy w skrzynce sporo miejsca. Jeżeli zakres prac wykonywanych codziennie przy użyciu śrubokrętów jest duży to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dużego zestawu wyposażonego we wszelkie rozmiary wkrętaków dostosowanych do wykorzystania przy montażu mebli, pracy z elektroniką, czy pracy podczas naprawiania usterek domowych lub samochodowych.

Najczęstsze rodzaje wkrętaków wykorzystywanych w domu

Podstawowe prace remontowe i majsterkowanie nie są dużym wyzwaniem i wystarczy tu posiadanie jedynie dwóch, trzech rodzajów śrubokrętów. Niestety coraz to nowe rozwiązania producentów urządzeń elektrycznych i mebli sprawiają, że warto poszerzyć naszą skrzynkę o kilka bardziej specjalistycznych narzędzi. Trzeba też wiedzieć, że jeden klucz danego typu będzie niewystarczający ze względu na różne wymiary dostępnych śrub. W takim wypadku najlepiej jest wybierać spośród najpopularniejszych rozmiarów końcówek stosowanych w urządzeniach i posiadać przynajmniej 2,3 takie same klucze z różnymi wymiarami główki. Warto też wybierać spośród oferty sprawdzonych producentów. Markety kuszą bardzo tanimi zestawami pełnymi wkrętaków, które swoją żywotność kończą po kilkunastu użyciach. Dobrym wyjściem z tej sytuacji będzie zakup jednego wkrętaka wielofunkcyjnego i wielu markowych końcówek w połączeniu z dwoma zwykłymi śrubokrętami płaskim i gwiazdkowym i podstawowymi imbusami.