Szlifowanie gładzi gipsowej. Czym najlepiej to robić?

Położenie gładzi gipsowej to obecnie najchętniej wybierana forma wykończenia ścian, która nadaje idealną gładkość przez co prezentuje się doskonale w każdym wnętrzu. Żeby jednak taka warstwa miała tą właściwości konieczne jest jej odpowiednie szlifowanie. Można to robić rzecz jasna ręcznie, ale też mechanicznie. W obu wypadkach mamy wybór szlifowania przy pomocy papieru ściernego lub siatki ściernej. Czy jedno rozwiązanie może być lepsze od drugiego? 

W zacieraniu niezbędna będzie nam także odpowiednia paca. W marketach budowlanych znajdziemy szeroki wybór modeli, zarówno tańszych jak i droższych. Szerokość pacy waha się między 80-105 mm. Jeśli chodzi natomiast o siatki ścierne to tutaj standardowa szerokość wynosi 280 mm długości oraz 105 mm szerokości. W sprzedaży dostępne są także okrągłe siatki o szerokości 225 mm, które można wykorzystać do dysków ściernych. W przypadku papieru ściernego jest on sprzedawany w formie rolek lub arkuszy, można je sobie przyciąć na wymiar w zależności od wyboru formy przycierania. Czy w związku z tym są jakieś różnice w przycieraniu siatką, a papierem? Papier ścierny ma jedną główną wadą, jest nią niewątpliwie zapychanie się jej struktury w czasie przycierania. Wówczas trzeba zużyć większą jego ilość, oszczędność w tym zakresie spowoduje skutek odmienny od zamierzonego. Zapchana powierzchnia może naszą ścianę dodatkowo rysować. W przypadku siatki ten problem nie występuje, pyłu można pozbyć się łatwy sposób. Dodatkowo siatka posiada dwie strony, dzięki czemu używamy o połowę mniej potrzebnego materiału.

Dobrym i tanim materiałem służącym do szlifowania jest papier ścierny wykonany z elektrokorundu. Nieco częściej polecanym jest jednak papier lub siatka z dodatkiem ścieralnej białej warstwy. Zapłacimy co prawda nieco droższej, ale uzyskamy w ten sposób dużo przyjemniejszy dla oka efekt bez jakichkolwiek rys na powierzchni ścian lub suficie. Warto zwracać uwagę nie na kolor materiału, a na określone dodatki wykorzystane przy produkcji. Przykładowo papier ścierny brązowy może mieć lepszą granulację od białego, inne spoiwo, zastosowane ziarno. Właściwości ścieralne będą więc inne. W przypadku siatek sprawa ta wygląda jednak inaczej. Tutaj barwa zależy od wykorzystanego składnika. Siatka na bazie węglika krzemu doskonale szlifuje przede wszystkim twarde krawędzie. Przy nieco miększym materiale należy wybrać siatkę z elektrokorundu, uzyskamy w ten sposób bardzo równą i estetyczną powierzchnię.