Szyny prądowe – rodzaje i zastosowanie.

To niezbyt duże urządzenie pozwala na wygodne dostarczenie energii elektrycznej do każdego odbiornika umieszczonego w mieszkaniu. To cienka listwa ze stykami przyłączeniowymi, zwykle wyposażona w 12 styków lub więcej. Utarło się, iż szyna pozwala na zamocowanie aparatury prądowej w rozdzielnicy, jednak głównym zadaniem jest tu rozmieszczenie poszczególnych modułów umożliwiających zachowanie spójności prowadzonych przewodów. Dzięki temu nie mamy problem z plątaniną kabli, przewodów i ręcznym „łataniem” kolejnych elementów instalacji. 

Zamiast tradycyjnych końcówek, łączników, tulejek, korzystamy z jednej szyny poprawiającej znacznie wygodę użytkowania. Jest to pomocne na każdym etapie montowania i użytkowania instalacji elektrycznej, głównie w czasie mogących wystąpić awarii. Montaż instalacji elektrycznej staje się prostszy, zaczynamy od podłączenia kabla zasilającego do wyłącznika znajdującego się na samym brzegu. Następnie wszystkie wyłączniki skupiamy przy wykorzystaniu szyny prądowej, która ułatwia rozdzielenie energii elektrycznej na poszczególne sprzęty znajdujące się w domu. Na rynku znajdziemy trzy rodzaje szyn: szynę łączeniową grzebieniową, łączeniową widełkową oraz łączeniową sztyftową. W razie problemów możemy skorzystać z fachowej porady, sprawdź: elektryk Ostrołęka. Pierwsza z nich pozwala na wykonanie pionowych, bądź poziomych łączeń między wyłącznikami. W zależności od producenta możemy zakupić urządzenia o różnej ilości biegunów oraz rzędów. Kolejny typ szyny łączeniowej widełkowej zgodnie z nazwą posiada styki w formie widełek na bazie miedzi. Często szyna jest wyposażona w specjalną powłokę izolującą, co umożliwia bardzo szerokie spektrum działania: od instalacji domowych, przez przemysłowe i wykorzystywane w budownictwie. Znajdziemy też modele długie oraz krótkie dopasowane do potrzeb klienta.

Ostatni model szyny łączeniowej sztyftowej posiada specjalne, dłuższe pręty lub sztyfty. Ten rodzaj jest chętnie wybierany dla instalacji przemysłowych oraz budowlanych. Wynika to ze stosunkowo długiej konstrukcji o bardzo dużej ilości modułów, pozwala to na przyłączenie dużo większej liczby urządzeń. Wśród typów wykorzystywanych w zależności od branży znajdziemy modele szyn pionowych, poziomych o jednym lub kilku rzędach. Zobacz także: Odśnieżarka spalinowa i elektryczna. Czym się cechują?