Tynk mozaikowy, kamyczkowy – poznaj jego właściwości i wymagania.

Tynk mozaikowy stanowi ciekawą cienkowarstwową powierzchnię, która sprawdza się w budynkach użyteczności publicznej, ale nie tylko. Jego niepodważalnymi zaletami są odporność na uszkodzenia oraz elastyczność, ale też możliwość wielokrotnego mycia tak pokrytej ściany. Głównym spoiwem materiału jest żywica, natomiast powierzchnia na jaką można położyć tynk kamyczkowy może być zrobiona ze standardowych tynków cementowych, cementowo – wapiennych, płytach gipsowo kartonowych, ale też na betonie. 

Ten rodzaj materiału wymaga odpowiedniego przygotowania ścian, które muszą być równe i wygładzone. Wynika to z estetyki, która w przypadku nierównej powierzchni nie jest już tak spektakularna i nie wygląda ładnie. Trzeba także zadbać o dobre przygotowanie, gdyż na niektórych ścianach tynk będzie odpadał i to już po kilku latach. Należy więc na równą ścianę położyć grunt zgodny z informacją zawartą na specyfikacji określonego tynku mozaikowego. Zły wybór skończy się podobnie i tynk zacznie prędzej, czy później odpadać. Co ważne tynk kamyczkowy możemy wykorzystać zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Mało osób rozważa jego zastosowanie na całej powierzchni głównie przez wzgląd na koszty. Większość fanów tego rozwiązania stosuje ozdobne fragmenty na określonej części domu lub obiektu. Tego typu materiał doskonale koresponduje z ceramiką i kamieniem. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Otóż dla osób niedoświadczonych mylący może być kolor tynku po otwarciu opakowania. Dopiero po położeniu na ścianie i wyschnięciu żywicy otrzymamy kolor podany na produkcie. Przy nakładaniu musimy pamiętać o odpowiednich warunkach atmosferycznych, gdyż producenci zalecają pracę przy temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza; z czego temperatura powierzchni oraz terenu wokół musi wynosić w granicach 13-15 stopni. Ponadto w przypadku wierzchniej części budynku niewskazany jest silny wiatr oraz deszcz mogący uszkodzić cały tynk. Do wyboru mamy też metodę nakładania: ręczną lub mechaniczną. W przypadku mechanicznej metody należy wezwać fachowca posiadającego odpowiedni sprzęt i doświadczenie.