Wentylacja mechaniczna – cena i czas zwrotu inwestycji. Lepsza niż grawitacyjna?

Skuteczna wymiana powietrza w budynkach użytkowych bez względu na warunki atmosferyczne na zewnątrz pozwala na uzyskanie oszczędności z tego tytułu. System wentylacji mechanicznej wyposażony w rekuperację pozwala zdecydowanie obniżyć koszty związane ze stratą ciepła w pomieszczeniach. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym kwestiom, które mogą zdecydować o wyborze sprawdzonego systemu wentylacji dla domu, czy firmy. 

Szereg zalet wentylacji mechanicznej z rekuperatorem

W wielu budynkach, nawet tych o nowoczesnej kubaturze wykorzystuje się prosty system wentylacji grawitacyjnej. Działa ona na zasadzie wymiany powietrza w budynku dzięki użyciu naturalnego ciągu. Wentylacja tego typu charakteryzuje się niskim kosztem wykonania i prostym działaniem. Niestety aktualnie trudno jest mówić o skutecznej wymianie powietrza w budynkach, co jest związane bezpośrednio z charakterystyką stawianych budynków. Inwestorzy decydują się często na wysokiej klasy ocieplenie, w połączeniu ze stolarką drzwiową i okienną o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Rodzi to poważny problem w skutecznym wentylowaniu pomieszczeń, zbyt szczelna przestrzeń nie umożliwia na optymalne działanie wentylacji grawitacyjnej. Ponadto jej działanie jest w dużej mierze uzależnione od warunków panujących na zewnątrz, które jak wiemy są różne w zależności od pory roku. Droższym, aczkolwiek wybieranym coraz chętniej rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperatorem). Jest to znacznie bardziej złożony system, jednak posiadający wiele zalet. Podstawową zaletą jest codzienna wygoda użytkowania i komfort. 

System wentylacji z rekuperacją działa w pełni automatycznie i zapewnia wymianę powietrza w pomieszczeniach zgodnie z potrzebami budynku. W okresie letnim pomieszczenia są odpowiednio chłodzone, natomiast latem nie marnuje się raz nagrzanego powietrza. O ile w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej mamy do czynienia z koniecznością wietrzenia pomieszczeń i tym samym ucieczki ciepła z budynku i potrzeby ponownego nagrzania, tak rekuperacja pozwala wykorzystać część powietrza z pomieszczeń celem wymieszania go z napływającym chłodnym powietrzem. W ten sposób nie ma potrzeby dogrzewania powietrza, co obniża zdecydowanie koszt roczny ogrzewania budynku.

Koszty wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Jeżeli przyjmiemy średniej wielkości dom jednorodzinny to koszt rekuperatora o właściwej dla budynku mocy wyniesie w granicach od 4000 do 6000 zł. Najwyższa klasa gotowych systemów może zwiększyć jednostkowy koszt do kilkunastu tysięcy złotych. Do ceny całej instalacji należy doliczyć koszt montażu, który oscyluje w granicach 5000 zł. Część inwestorów decyduje się o dodatkowe uzupełnienie budynku w gruntowny wymiennik ciepła (GWC). Przy jego pomocy zwiększymy zwiększymy wydajność odzysku ciepła. Instalacja tego typu generuje zawsze ciepłe powietrze, które napływa do rekuperatora. Znika więc problem ze skraplającą się parą wodną powstającą w tracie schładzania się wywiewanego powietrza. Gruntowy wymiennik ciepła to jednak dodatkowy koszt 10 000 zł. Jego montaż jest zalecany ze względu na wysokie oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Oszczędność już na etapie budowy domu oraz stopa zwrotu

Należy pamiętać, iż kompletny system wentylacji mechanicznej to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pewne oszczędności możemy uzyskać już w trakcie budowy domu, gdy uwzględnimy montaż instalacji wentylującej. Możemy wówczas zrezygnować z nawiewników okiennych oraz kominów, które są koniecznością przy stosowaniu wentylacji grawitacyjnej. W ten sposób możemy zmniejszyć koszt całej instalacji. Pomimo jednorazowego większego kosztu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem w ogólnym rozrachunku jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Wszystko to za sprawą znacznie niższych rachunków za energię w przypadku budynków zasilanych gazem płynny, energią elektryczną lub olejem opałowym. Czas zwrotu inwestycji jest w dużej mierze uzależniony od skutecznego działania systemu wentylacji oraz warunków termoizolacyjnych w budynku. Jeżeli firma montująca rekuperatory dobierze wentylację zgodnie z zapotrzebowaniem domu, a my uwzględnimy wysokie parametry izolacji dla całego budynku to inwestycja może zwrócić się w szybkim tempie. Koszt ogrzewania budynku wyposażonego w wentylację mechaniczną może się w ten sposób obniżyć średnio o 1000, a niekiedy i 2000 zł w ciągu roku w porównaniu z wentylacją grawitacyjną.

Wentylacja bezpieczna dla alergików

Nie ma wątpliwości, że wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to najlepszy wybór w domach, gdzie żyją alergicy. Zamontowany w rekuperatorze filtr pozwala na pozbycie się z napływającego powietrza wszelkiego rodzaju alergenów. Ciągła wymiana powietrza jest więc skutecznym rozwiązaniem na bolączki rodziców dzieci zmagających się z alergiami wiosennymi. System wychwytuje nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Przeciętny system w trakcie pracy wyłapuje cząsteczki o wielkości 0,5 mm. Pomieszczenia wentylowane w ten sposób są wolne do wszelkiego rodzaju pyłów, grzybów, czy pyłków roślin. Czytaj więcej: rekuperacja Warszawa.