Kalkulator dla instalacji fotowoltaicznej w domu. Jaka jest cena paneli słonecznych?

Instalacje fotowoltaiczne w domach jednorodzinnych przezywają prawdziwy rozkwit. Jeszcze do niedawna krążył mit o drogich panelach słonecznych, na których zwrot trzeba czekać latami. Obecnie przy drożejących cenach prądu oraz spadkach cen nowoczesnej fotowoltaiki, inwestycja w w energię z odnawialnych źródeł staje się coraz bardziej opłacalna. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym kosztom związanym z montażem mikroinstalacji PV w domach jednorodzinnych. 

Zakup paneli fotowoltaicznych – przegląd kosztów

Dla potrzeb tego mini poradnika przyjęliśmy instalację fotowoltaiczną o mocy szczytowej 5 kWp. Ma ona służyć do zasilenia sprzętów użytkowych w domu, przeciętna cena za panel PV o mocy rzędu 320 Wp to koszt rzędu 600 zł netto. Będziemy potrzebować szesnastu sztuk, zakup modułów wyniesie nas więc 9 600 zł. Praca paneli jest uzależniona od zakupu wysokiej jakości inwertera (falownika), średni koszt urządzenia dobrej klasy to 5000-6000 zł. To właśnie falownik pozwala na zmianę parametrów energii elektrycznej tak, aby móc zasilić przy użyciu fotowoltaiki urządzenia domowe pracujące zgodnie z parametrami: 230 V i 50 Hz. Niezbędny będzie także zakup kabli przeznaczonym pod instalację, są one znacznie grubsze w stosunku do tradycyjnych przewodów elektrycznych. Tutaj musimy dodać przynajmniej kilka tysięcy złotych, dochodzi także koszt akcesoriów montażowych oraz cena robocizny. Odradzamy montaż we własnym zakresie, gdyż wyłącznie osoby przeszkolone mają wpływ na wykonanie instalacji fotowoltaicznej o jakości zapewniającej bezproblemowe działanie przez wiele lat. W przypadku budynków mieszkalnych i montażu instalacji na dachu budynku obowiązuje nas niższa stawka VAT (8%). W praktyce więc przy instalacji o mocy 5 kWp przyjdzie nam zapłacić około 25 000 zł. Oczywiście im mniejsza moc, tym koszty będą niższe. Nie zawsze jest to jednak opłacalne, gdyż finalnie uzyski energetyczne zależne są właśnie od ilości produkowanej energii. Nadwyżki zawsze możemy skierować do sieci, aby móc potem odebrać energię elektryczną taniej w okresie wyższego zapotrzebowania na prąd.

Uzyski energii z instalacji

Parametry takie jak moc instalacji nie do końca wskazują na realny uzysk energii elektrycznej. Znaczenie mają także czynniki poboczne takie jak położenie geograficzne, czy też kąt nachylenia paneli słonecznych względem słońca. Znaczenie mają także miejscowe zacienienia w postaci drzew oraz innych budynków. Pamiętajmy także, iż producenci ogniw fotowoltaicznych swoje dane opierają na teoretycznych kalkulacjach. Jako inwestorzy powinniśmy wziąć pod uwagę także czynniki pogodowe, ponieważ w zależności do sezonu uzysk energetyczny może się różnić. Warto mieć świadomość strat energii, które będą nieuniknione. W przypadku przewodów mogą one wynosić zaledwie kilka procent, a w przypadku inwertera do nawet kilkunastu. Jeśli przyjmiemy uzysk energii dla instalacji fotowoltaicznej (5 kWp) rzędu 4000-4200 kWh to inwestycja zwróci się nam na przestrzeni 10 lat (cena 1 kWh energii z elektrowni wynosi około 0,6 zł).

Dogodne finansowanie fotowoltaiki – rządowe dotacje

W planowaniu inwestycji w przydomową mikroinstalację fotowoltaiczną należy rozważyć rządowe programy takie jak „Mój Prąd”, czy „Czyste Powietrze”. Dzięki nim możemy skorzystać z dogodnych dotacji, które pozwalają sfinansować część inwestycji. Ponadto od takiego wydatku przysługuje nam zwrot podatku, co pozwala odzyskać kolejne kilka tysięcy złotych. Przy przyjęciu, że dotacja dla instalacji za 25 000 zł wyniosła 5000, a zwrot podatku 3600 zł to całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej może wynieść niespełna 17 000 zł. Wówczas zwrot całej instalacji będzie wynosił około 7 lat, a po tym okresie instalacja będzie pracowała, generując niemal darmowy prąd dla użytku domowego. Obecnie rozwijająca się technologia użytkowa w postaci fotowoltaiki utrzymuje wysoką wydajność przez wiele lat. Większość producentów zapewnia, iż instalacja będzie pracowała z 90 – procentową skutecznością przez około 12 lat, a moc instalacji po 25 latach będzie oscylowała w granicach 80%. Sprawdź: instalacje fotowoltaiczne Ostrów Mazowiecka.