Wentylacja pomieszczeń w budynkach użytkowych.

Czyste powietrze w pomieszczeniach to oczekiwanie każdego inwestora w nowo postawionym budynku. Każdy chce zachować możliwie najwyższą jakość wentylacji przy równoczesnym braku straty ciepła. W umysłach osób odpowiedzialnych za całą inwestycję rodzi się więc szereg pytań zasadnych i zmuszających do refleksji. Jak wykonać energooszczędną wentylację? Z jakich rozwiązań technologicznych skorzystać? Jak zachować optymalne warunki dla zachowania zdrowia? Specjaliści w takich wypadkach podpowiadają jedno rozwiązanie: wentylacja wyposażona w wymiennik ciepła, rekuperator. 

Energooszczędne domy, budynki pasywne

Dzisiejsza technologia wykorzystywana w budowie nowoczesnych obiektów różni się od tej stosowanej jeszcze kilkanaście lat wcześniej. Wiele projektów inwestycji realizowanych w całym uwzględnia udogodnienia w postaci energooszczędnych okien, stolarki drzwiowej, czy pomp ciepła obniżających koszty utrzymania. Doskonała izolacja w budynku ma swoje zalety, jednak pokazuje inwestorom jak niedoskonała jest wentylacja grawitacyjna. Działa ona jedynie przy zachowaniu określonych warunków panujących wewnątrz pomieszczeń oraz warunków na zewnątrz. Ucieczki ciepła to standard w nowo postawionych budynkach użytkowych, gdyż zarówno dom, jak i budynek firmy trzeba wietrzyć, aby zapewnić komfort domownikom lub pracownikom. Niestety rodzi to poważny problem, który kłóci się często z wizją zawartą w projekcie. Budynek miał być energooszczędny, a jednak generuje dodatkowe koszta pomimo zastosowaniu najlepszych rozwiązań technologicznych. Jak więc widzimy izolacja to nie wszystko, oprócz doskonałej termiki trzeba także zadbać o właściwą wentylację wykluczającą ucieczki ciepła. Warto pamiętać, że doskonale izolowany budynek z wentylacją grawitacyjną może generować straty ciepła wynoszące do 60%!

Wentylacja grawitacyjna to najgorsze rozwiązanie w nowoczesnych budynkach

O ile wentylacja grawitacyjna do dziś bywa wykorzystywana w domach mieszkalnych jako jedyne źródło wymiany powietrza, tak w nowoczesnych budynkach jest rozwiązaniem niedopuszczalnym. Wady tego typu rozwiązania objawiają się bardzo szybko, a bram nawiewników w oknach pogarsza jeszcze sprawę. Niedostateczna wentylacja wewnątrz pomieszczeń rodzi szereg problemów związanych z zachowaniem właściwych warunków wewnątrz obiektu. Problematyczny staje się rosnący poziom dwutlenku węgla, wilgoci, za co ta tym idzie pojawia się możliwość powstawania pleśni, zwiększa się ilośc kurzu, bakterii i wirusów w powietrzu. Zanieczyszczenia są także emitowane podczas oddychania domowników lub pracowników, a więc brak wentylacji przyczynia się do pogorszenia parametrów zdrowotnych powietrza. W niewłaściwie wentylowanych pomieszczeniach przy użyciu wentylacji grawitacyjnej problematyczne staje się ich użytkowanie przez alergików oraz osoby zmagające się chorobami układu oddechowego. Jak pokazują statystyki, właściwa wentylacja pozwala ograniczyć w sposób znaczny liczbę zgonów wywołanych przez choroby wynikające z niewłaściwej higieny powietrza.

W pełni skuteczna alternatywa dla wentylacji grawitacyjnej?

Właściwa wentylacja to jeden możliwy sposób na zachowanie optymalnych warunków do życia i pracy. Powietrze należy wymieniać w pomieszczeniach regularnie i to nie zwracając uwagi na ponoszone koszty, których przecież budynek energooszczędny miał nie generować. Na rynku znajdziemy trzy sposoby wentylowania pomieszczeń, które różnią się zarówno ceną, jak i skutecznością.

1. Wentylację grawitacyjną, w której nie ma możliwości kontroli nad ilością nawiewanego i wywiewanego powietrza. Sytuacja wygląda identycznie jeśli chodzi o kontrolę strumienia powietrza, co generuje dodatkowe straty energii cieplnej w budynku. To najgorsze według ekspertów rozwiązanie, które w żaden sposób nie sprawdza się w obiektach energooszczędnych.

2. Wentylacja mechaniczna bez odzysku ciepła. Jej zastosowanie ogranicza się w zasadzie do obiektów o dużej powierzchni, jest stosowana sporadycznie w domach. Mamy tu do czynienia z bardzo dużymi stratami ciepła, co wyklucza to rozwiązanie jako tanie w użytkowaniu i opłacalne z punktu widzenia ekonomii. Zobacz: rekuperacja Płońsk.

3. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperatorem). To rozwiązanie jest optymalne jeżeli chcemy mówić o skutecznej wymianie powietrza. Instalacja tego typu pracuje niemal bezgłośnie przez całą dobę. Powietrze z budynku jest w razie potrzeby automatycznie wywiewane na zewnątrz, natomiast te wpadające do środka jest częściowo dogrzewane poprzez mieszanie z powietrzem ze środka. W ten sposób niwelujemy straty ciepła do minimum. W odróżnieniu do wentylacji grawitacyjnej, w przypadku rekuperatora nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z dogrzaniem powietrza napływającego. Wymiennik ciepła odpowiada za działanie systemu rekuperacji, następnie powietrze jest przekazywane do pomieszczeń. Należy dodać, iż tego typu system wentylacji jest wyposażony dodatkowo filtry, co ogranicza potrzebę korzystania z zewnętrzych urządzeń oczyszczających. Brak strat ciepła w budynku obniża w sposób zdecydowany koszty dogrzewania pomieszczeń, a to z kolei przekłada się na szybszy zwrot inwestycji w rekuperator. Otrzymujemy powietrze wolne od zanieczyszczeń, wstępnie ogrzane, a system automatycznie dozuje odpowiednią ilość napływowego powietrza zgodnie z aktualnymi potrzebami w budynku.