Zmiana ogrzewania węglowego na pellet. Ile to kosztuje?

Idąc z duchem czasu wiele osób zastanawia się nad porzuceniem ogrzewania węglowego na rzecz bardziej ekologicznych i tańszych w eksploatacji pieców na ekogroszek oraz pellet. Ten pierwszy materiał pozwala zachować doskonałe efekty spalania, natomiast największą oszczędnością będą się charakteryzowały kotły zasilane pelletem. W zasadzie jest on bezkonkurencyjny jeżeli chodzi o właściwości ekologiczne, gdyż nie produkuje w trakcie spalania szkodliwych związków chemicznych. 

Ponadto tego typu urządzenie grzewcze jest łatwe w obsłudze i nie wymaga ciągłej kontroli. Jego sercem jest wielolitrażowy zasobnik na materiał, który łączy się z automatycznym systemem rozpalania i czyszczenia. Dodatkowo urządzenie można połączyć z elektronicznymi sterownikami, które pozwalają zapomnieć o całym procesie związanym z kontrolą spalania. Wystarczy jedynie uzupełniać kończące się paliwo. Warto wspomnieć, że w przypadku pelletu w trakcie spalania do powietrza emitowana jest znikoma ilość spalin przy zachowaniu wysokiej sprawności cieplnej w granicach 90%. Zakup pieca wiąże się rzecz jasna z kosztami, takie urządzenie może kosztować w granicach kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od rozmiarów, konstrukcji i zastosowania rozwiązań w postaci podajników i zbiorników paliwa (pneumatycznych oraz ślimakowych). Te pierwsze pozwalają na przemieszczanie pelletu na większe odległości, co jest wygodne jeżeli materiał znajduje się w odległości kilkudziesięciu metrów od pieca.

Dużą popularnością cieszą się tzw. kotły jednofunkcyjne, które pełnią rolę instalacji grzewczej i konieczny jest zakup zbiornika ciepłej wody. Błędem podczas zakupu jest wybierane kotła o dużo większej mocy niż ta określona w projekcie budynku. Piec i tak funkcjonuje zwykle przez cały okres grzewczy z mocą niższą niż maksymalna. W takim wypadku nie warto dopłacać do parametru, który nie będzie na co dzień wykorzystywany.

Zobacz także ten temat.