Termomodernizacja domu jednorodzinnego. Kiedy jest wskazana?

Modernizacja budynku pod kątem zachowania optymalnych warunków wewnątrz to bardzo często konieczność. Przestarzałe konstrukcyjnie pomieszczenia, użyte niewłaściwe materiały, ocieplenie kiepskiej jakości to norma w wielu domach. Ponadto nawet najlepszej klasy materiały z wiekiem będą traciły swoje pierwotne właściwości. Jedne szybciej, drugie dłużej, ale jednak. Termomodernizacja budynku to kosztowna inwestycja, ale dająca dużo satysfakcji właścicielom domu, w którym żyje się komfortowo. Dodatkowym atutem wykonania termomodernizacji jest oszczędność pieniędzy w sezonie grzewczym. 

Źle ocieplone budynki, kiepska stolarka drzwiowa i okienna, zawilgocona wełna na poddaszu przyczyniają się bezpośrednio do powstawania mostków termicznych. Uciekające z pomieszczeń ciepło to nie lada utrapienie, gdyż niesie za sobą wysokie koszty utrzymania, a dokładniej ogrzania domu jednorodzinnego. Właściwa izolacja to mniejsze zużycie paliwa w piecu, a więc korzyść dla portfela oraz środowiska. Pierwszą zalecaną przez specjalistów zmianą jest pozbycie się z budynku pieca starszej generacji jeżeli takowy posiadamy. Mówimy tu o popularnych „kopciuchach”, których od pewnego czasu nie można już legalnie sprzedawać. Wynika to z rosnących problemów ze smogiem w okresie jesienno-zimowym. Piece starego typu generują znaczne ilości substancji smolistych dostających się do atmosfery.

Jak dbasz, tak masz?

Stary, niewydajny piec możemy zastąpić kotłem gazowym lub postawić na popularną obecnie fotowoltaikę z pompą ciepła. Wymiana pieca to jednak niewiele, gdyż głównym winowajcą nieszczelności w budynkach są niedocieplone lub źle ocieplone przegrody. Połączenie ocieplenia, wymiany stolarki okiennej lub drzwiowej oraz montażem nowego pieca przynoszą najlepsze efekty pod względem komfortu i oszczędności. Termomodernizacja budynku zwraca się powoli, ale poniesione raz koszty zapewniają pełen komfort użytkowania pomieszczeń.

Indywidualne podejście kluczem do sukcesu?

Termomodernizacja każdego budynku powinna być rozpatrywana indywidualnie. Większość osób zdaje sobie sprawę, iż konieczne jest wykonanie ocieplenia w budynku. Niestety to może być niewystarczające, dlatego też dobrze jest zasięgnąć opinii fachowca. Po co wydawać pieniądze jeżeli nie jesteśmy pewni, że zmiany przyniosą oczekiwany efekt? Stąd też zaleca się wykonanie audytu energetycznego. Jest to podstawowy sposób na zbadanie całego budynku. Dowiemy się z czego wynikają straty ciepła, skąd tak wysokie rachunki za energię i co należy zrobić, aby ten stan rzeczy naprawić. W trakcie audytu dowiemy się także więcej o technologiach zastosowanych w poszczególnych materiałach. Specjalista podpowie jakie parametry powinny spełniać dobre okna, ocieplenie, czy brama garażowa. Dowiemy się jaką izolację poddasza zastosować, czy wełnę mineralną, a może piankę PUR? Zrozumiemy w ten sposób jak istotne są wszystkie elementy związane z termomodernizacją. Ważnym elementem audytu jest wycena, czyli prezentacja kosztów wszystkich prac. W ten sposób możemy zaplanować budżet tak, aby wystarczyło na przeprowadzenie poszczególnych działań. Dokument zawiera też rozpisany okres, kiedy poniesione koszty się zwrócą. Czytaj więcej o systemach dociepleń: http://ocieplenie-poddasza.com.pl

Może się okazać, że dom wymaga jedynie kilku nieco większych i mniejszych prac. Przykład: Klient zgłosił się z problemem rosnących rachunków za energię cieplną w okresie jesienno-zimowym. Przeprowadzony audyt z użyciem kamery termowizyjnej wykazał, że konieczna jest wymiana starego ocieplenia z wełny mineralnej na poddaszu. Ekspert zalecił izolację natryskową z użyciem pianki PUR. W trakcie przeglądu budynku wykazano, że konieczna jest wymiana uszczelek w kilku oknach. Nie ma za to potrzeby wymiany pieca grzewczego, ani wymiany stolarki okiennej i drzwiowej.