Jak dbać o bramy wjazdowe, napędy do bram zimą?

Sprawnie działająca brama wjazdowa to priorytet przez cały rok. O ile w okresie wiosennym i letnim z otwieraniem nie będzie problemu, tak w okresie zimowym prawidłowe działanie może być zdecydowanie utrudnione. Mróz, zalegający śnieg, regularne opady mogą powodować różnego rodzaju problemy z działaniem. 

Błędy przy montażu bramy wjazdowej

Jeżeli stoimy dopiero przed decyzją o montażu bramy wjazdowej to należy uwzględnić jej odpowiednie umocowanie w podłożu. Konieczne jest wykonanie fundamentu o odpowiedniej grubości. Chodzi tu o to, aby zachować zasadę utrzymania fundamentu poniżej poziomu przemarzania gruntu. Co złego może się stać jeżeli fundament znajdzie się na niewłaściwym poziomie? Wówczas może dochodzić do wysadzania fundamentu, co ostatecznie prowadzi do zaburzenia geometrii bramy. Trudno więc mówić o prawidłowym działaniu bramy, czy napędu jeżeli konstrukcja straciła swoją pierwotną stabilność.

Poziomowanie bramy wjazdowej oraz jej wytrzymałość

Właściwe poziomowanie bramy podczas montażu jest niezwykle istotne. Jeżeli dojdzie do montażu i przęsła zostaną źle ustawione to możemy mieć problem z nadmiernym zużywaniem się łożysk. Wszystko to za sprawą nieodpowiedniego poziomowania oraz wyważenia całej konstrukcji. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy montażem zawiasów zajmie się ekipa bez doświadczenia. Problemy z opadaniem po dłuższym okresie użytkowania, czy trudności z domykaniem to nie są wcale tak rzadkie sytuacje jak mogłoby się wydawać. Nic nam po profesjonalnym montażu jeżeli brama wjazdowa jest niskiej jakości. Kupiliśmy okazyjnie bramę wjazdową ze stali? Nagle okazuje się, że materiał po okresie zimowym zaczyna rdzewieć. Niejednokrotnie po dłuższym czasie użytkowania tanich bram wjazdowych okazuje się, że konstrukcję trzeba będzie naprawiać lub też zakupić zupełnie nową. Bramy wjazdowe wysokiej klasy są zawsze cynkowane ogniowo i dodatkowo malowane proszkowo.

Kiedy znacznie ma nie tylko rodzaj bramy i montaż?

Wybraliśmy ciężką bramę dwuskrzydłową, a posiadamy ogrodzenie oraz słupy niskiej jakości? Może się okazać, że konstrukcja ulegnie osłabieniu i z czasem będzie wpływać na prawidłowe działania całego systemu otwierania i zamykania. W okresie zimowym trzeba zadbać o właściwe zabezpieczenie najwrażliwszych elementów. Warto przesmarować towotem zawiasy i regularnie odśnieżać podjazd. Nagromadzony śnieg i otwieranie skrzydeł na siłę to bardzo zły pomysł. W skrajnych przypadkach dochodzi tu uszkodzenia zawiasów, czy napędu do bramy wjazdowej. Jeżeli chodzi o bramy przesuwne to tutaj dochodzi jeszcze zalegający w szynie śnieg oraz zabrudzenia. Musimy więc regularnie odśnieżać przestrzenie, gdzie porusza się brama.

Napędy do bram zimą

Wiele osób decydując się na montaż bramy stawia na zakup automatyki. Napędy do bram to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż podjeżdżając pod dom nie musimy wysiadać z pojazdu. Wystarczy jedno kliknięcie na pilocie lub uaktywnienie czujnika ruchu, aby wrota się otworzyły. Dlatego tak ważna jest dbałość o napędy do bram. Fotokomórki zasypanie śniegiem nie bedą działały prawidłowo. Mieszkamy na terenach, gdzie występują silne mrozy? Tutaj trzeba dokładnie sprawdzić specyfikację techniczną automatyki do bram przed zakupem. Urządzenie powinno umożliwiać pracę w określonych warunkach atmosferycznych.