Zalety i wady garażu wolnostojącego.

Garaż wolnostojący to nic innego jak budynek zlokalizowany poza bryłą domu. Rozwiązanie to ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Wynika to z wielu zalety, ale tęż wad takiego rozwiązania. Zwolennicy zwracają uwagę na ograniczony do minimum hałas w trakcie parkowania pojazdu oraz brak spalin dostających się do pomieszczeń użytkowych. Przeciwnicy natomiast wskazują na fakt, że oddzielne garaż zaburza przestrzeń wokół i wymaga poświęcenia części wolnego terenu. W tym artykule omówimy podstawowe zalety i wady garaży wolnostojących. 

Dlaczego warto wybrać garaż wolnostojący?

Wybór garażu wolnostojącego może być efektem braku perspektyw architektonicznych do budowy obiektu wbudowanego w dom mieszkalny. Niekiedy jest to także konieczność wynikająca z potrzeby posiadania dwóch stanowisk na samochody i braku możliwości aranżacji garażu w inny sposób. Może się okazać, że budowa garażu wolnostojącego jest jedynym rozwiązaniem, które nie będzie kłóciło się ze stylistyką domu. Zaletą budowy garażu wolnostojącego jest przede wszystkim możliwość odroczenia w czasie inwestycji. Jest to szczególnie istotne w przypadku domów, których budowa pochłonęła cały dostępny budżet. Wówczas budowę garażu można odłożyć na kolejne lata. Podobnie ma się sprawa doświetlenia garażu, gdyż oddzielny obiekt ma dostęp do wszystkich czterech ścian, co ułatwia zastosowanie większej ilości okien lub świetlików.

Lokalizacja garażu – wymagana większa działka?

Wśród potencjalnych wad garażu wolnostojącego należy wymienić potrzebę wygospodarowania na działce dodatkowego miejsca. Musimy liczyć się z tym, że garaż wbudowany w bryłę zajmie znacznie mniej terenu, który przecież moglibyśmy wykorzystać w zupełnie inny sposób. Garaż poza bryłą budynku zalecany jest więc dla dużych działek bądź też w miejscach, gdzie warunki zabudowy przewidują budowę garażu wzdłuż ogrodzenia. Wadę możemy jednak zniwelować stosując odpowiedni projekt zagospodarowania terenu. Nie istnieją w tym zakresie wymogi dotyczące odległości pomiędzy garażem, a domem. Możemy więc zmniejszyć odległość między konstrukcjami i w ten sposób ograniczyć zajmowaną przez garaż przestrzeń.

Położenie garażu może sprawiać problem czysto praktyczny. Kiedy chcemy dostać się do garażu, musimy opuścić budynek mieszkalny, co w przypadku padającego śniegu lub deszczu nie jest zbyt komfortowe. Możemy ten problem częściowo ograniczyć budując obiekt od strony ulicy, jednak takie działanie zbyt mocno eksponuje garaż jako pierwszy element działki. Najwięcej miejsca uzyskamy przy budowie garażu wzdłuż ogrodzenia, ale to nie zawsze jest możliwe. Trudność w zachowaniu jednorodnej stylistyki mogą sprawiać inwestycje prowadzone oddzielnie. Jeżeli nie pamiętamy w jakim kolorze dokładnie wykończyliśmy dom to znacznie więcej czasu trzeba będzie poświęcić na wybór materiałów o właściwych parametrach. Zachowanie estetyki będzie także bardziej kosztowne, co wynika bezpośrednio z ilości kupowanych materiałów. Budując dom i nabywając większą ilość materiałów do domu i garażu, uzyskamy prawdopodobnie większy rabat przy zakupie niż ma to miejsce w przypadku oddzielnego zakupu materiałów do budowy garażu wolnostojącego.

Zagospodarowanie przestrzeni i funkcjonalność

Garaż wolnostojący pozwala na dość szeroką zmianę zastosowania przestrzeni w razie potrzeb. Możemy zdecydować się na rozbudowę garażu poprzez chociażby wiatę na drugie auto, czy miejsce do przechowywania drewna opałowego do kominka. Takie połączenie możemy wykorzystać w celu lepszego zagospodarowania przestrzeni na działce. Jedna ze ścian garażu wolnostojącego może pełnić rolę osłony, która chroni przebywających w przyległej altance ogrodowej gości przed działaniem wiatru lub deszczu. Obiekt może w zasadzie zmieniać swoją funkcjonalność w zależności od naszych potrzeb. Możemy zdecydować się na przygotowanie mini pracowni, czy warsztatu, w którym wydobywający się hałas nie będzie przeszkadzał innym domownikom. Przyjmuje się, iż minimalne wymiary garażu powinny wynosić 5 m x 2,7 m x 2,2 m.  Warto rozważyć zwiększenie wymiarów garażu, co pozwala poprawić komfort korzystania z przestrzeni, a w razie potrzeb możliwe będzie również lepsze zagospodarowanie budynku. Wybierając garaż wolnostojący warto także poszukać odpowiedniej bramy garażowej: http://bramy-ryterna.pl