Wentylacja mechaniczna, a grawitacyjna. Jakie są ich właściwości?

Zarówno w domach, jak i niewielkich obiektach firmowym zwykle montowana jest wentylacja grawitacyjna. Powodem takiego wyboru jest najczęściej niski koszt wykonania instalacji oraz popularność takiego systemu. Skuteczna praca wentylacji grawitacyjnej jest niestety jedynie teoretyczna, gdyż praca zależy od warunków pogodowych, jak i lokalizacji samego budynku Za wykonaniem wentylacji grawitacyjnej przemawia brak zewnętrznego zasilania oraz brak dodatkowych kosztów utrzymania. Niestety w praktyce utrzymanie wydajnej wentylacji naturalnej staje się wręcz niemożliwe. 

Warunki pogodowe, a praca wentylacji grawitacyjnej

Instalatorzy systemów wentylacji wskazują na szereg problemów związanych z wyborem takiego rozwiązania. Kłopotliwa jest sama praca instalacji, która jest zależna od różnic temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku oraz siły wiatru. Często dochodzi do zaniku ciągu w miesiącach wiosennych i letnich, z kolei na jesieni oraz zimą narażeni jesteśmy na znaczne straty ciepła w domu. Niekiedy dochodzi też do sytuacji, gdy mocne porywy wiatru prowadzą do odwrócenia ciągu i „zużyte” powietrze zamiast trafiać na zewnątrz budynku jest ponownie zasysane do środka. W takiej sytuacji inwestorzy szukają alternatywnych rozwiązań, a jednym z nich jest montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Popularność tego systemu wentylacji wynika przede wszystkim z potrzeb aktualnych budynków, w których wysoka szczelność często uniemożliwia właściwą wymianę powietrza z użyciem naturalnej wentylacji. Jednorazowy koszt zakupu i montażu przekłada się bardzo szybko na realne oszczędności za ogrzewanie, a my możemy cieszyć się świeżym powietrzem bez względu na panujące w budynku i na zewnątrz warunki.

Korzyści płynące z wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepła

Niewątpliwą zaletą wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest jej wydajność oraz oszczędność w dłuższej perspektywie. Często nie zdajemy sobie sprawy jak duży koszt ponosimy ze względu na nieskuteczne działanie wentylacji grawitacyjnej. Częste wietrzenie lub rozszczelnianie okien w budynkach jest konieczne jeżeli chcemy mówić o skutecznej wymianie powietrza. To niestety niesie ze sobą duże koszty utrzymania, szczególnie zimą, kiedy system ogrzewania musi ponownie ogrzać pomieszczenia. Optymalizacja wymiany powietrza w budynku to niewątpliwa korzyść z posiadania rekuperacji w domu. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala na wykorzystanie ciepłoty raz ogrzanego powietrza w budynku, a następnie miesza je ze świeżym, napływowym powietrzem. W ten sposób nie ma potrzeby dodatkowego dogrzewania pomieszczeń po procesie wentylacji w przypadku naturalnej wymiany powietrza, a my możemy zapomnieć o konieczności otwierania lub uchylania okien. System wentylacji mechanicznej jest wyposażony w specjalne filtry, które dodatkowo dbają o jakość powietrza w pomieszczeniach. Napływające powietrze jest oczyszczane, dzięki czemu nie ma potrzeby dokupowania zewnętrznych oczyszczaczy.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, inwestorzy decydują się często na optymalne ocieplenie wszelkich przegród w budynkach. Sprawia to poważne trudności w działaniu wentylacji grawitacyjnej. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, kiedy przewietrzenie pomieszczeń staje się bardzo utrudnione. Czynności takie jak oddychanie, gotowanie, czy pranie generują wilgoć w ciągu doby. Pozbycie się jej przy użyciu niewydajnej wentylacji naturalnej może być poważnym wyzwaniem. Stajemy przed wyborem mniejszego zła i wybieramy uchylenie okien i tym samym utratę ciepła w okresie jesienno-zimowym lub też pozwalamy, aby wilgoć znajdowała się w pomieszczeniach. To z kolei rodzi obawy, gdyż długotrwały, wysoki poziom wilgoci przyczynia się do powstawania grzybów i pleśni.

Wentylacja mechaniczna: wydajność oraz zastosowane filtry

Rekuperacja może być rozwiązaniem, które w skuteczny sposób „załatwi” temat wilgoci i wymiany powietrza raz na zawsze. Profesjonalne urządzenia i właściwy projekt wentylacji mechaniczne w budynku pozwala osiągnąć oszczędność energii cieplnej do nawet 90%. Może się więc okazać, że instalacja zwróci się w krótkim czasie. Wśród zalet rekuperacji należy wskazać na codzienną wygodę użytkowania. Instalacja tego typu pozwala zapomnieć o wietrzeniu pomieszczeń, gdyż dba o to w pełni automatyczna centrala wyposażona w system czujników. Urządzenia te monitorują stan powietrza w budynku i na tej podstawie decydują o uruchomieniu wentylacji. System pozwala też dostosować pracę wentylacji mechanicznej do potrzeb użytkowników. Możemy więc korzystać z maksymalnej wydajności w trakcie rodzinnych uroczystości lub minimalnej pracy urządzeń w czasie godzin wieczornych. O zdrowie domowników dbają specjalne filtry, które są w stanie wychwycić szkodliwe cząsteczki z powietrza. Groźne są przede wszystkim zawieszone pyły PM 2,5 i PM 10, które stanowią składową popularnego smogu. Wentylacja grawitacyjna wymaga niestety dokupienia dodatkowych urządzeń filtrujących podłączanych do instalacji elektrycznej. Rekuperacja chroni także mieszkańców budynku przed działaniem alergenów, które w okresie wiosennym mogą być bardzo dokuczliwe.

Podsumowując, wentylacja mechaniczna z rekuperacją pod względem użyteczności przewyższa wentylację grawitacyjną. Odpowiedni projekt i montaż instalacji pozwala cieszyć się zdrowym i czystym powietrzem przez cały rok i to bez względu na panujące wewnątrz i na zewnątrz warunki. Warto więc uwzględnić cechy poszczególnych systemów i na tej podstawie zdecydować się na wybór rozwiązania dopasowanego do naszych potrzeb. Dowiedz się więcej: rekuperacja Warszawa.