Fakty i mity na temat fotowoltaiki oraz budowa paneli słonecznych.

Fotowoltaika przeżywa w ostatnich latach prawdziwy rozkwit. Panele słoneczne znajdziemy dziś nie tylko na budynkach firmowych, lecz także na dachach polskich domów. Mimo, że na pierwszy rzut oka nie zauważymy różnicy pomiędzy kolektorami, a panelami PV umieszczonymi na dachu, tak ich zasady działania są całkiem różne. Inwestycjom w odnawialne źródła energii sprzyja obecna sytuacja na rynku, fotowoltaika jest coraz tańsza, rachunki za energię elektryczną rosną, a możliwość dogodnego sfinansowania instalacji umożliwiają różnego rodzaju zewnętrzne dotacje w programów rządowych. 

Faktem jest, że instalacja fotowoltaiczna montowana na dachu domu może pokryć 100% zapotrzebowania budynku w energię elektryczną. Zapotrzebowanie wyliczane jest na podstawie rachunków za energię, jak również na podstawie mocy pracujących w budynku urządzeń. Osoba odpowiedzialna za ocenę zapotrzebowania w momencie wyliczania zużycia energii rozpisuje projekt z nadwyżką, aby w razie dołączenia dodatkowych urządzeń zapewnić im „darmową energię” ze słońca. Prawdą jest również, iż osoba posiadająca fotowoltaikę w domu może oddać nadwyżkę energii do zakładu energetycznego. To bardzo dogodne rozwiązanie, ponieważ w okresie letnim produkujemy znacznie więcej energii z instalacji fotowoltaicznej niż ma to miejsce w okresie zimowym. W ten sposób możemy zmaksymalizować zysk z systemu.

Nieprawdą jest natomiast powtarzany często mit, iż odsprzedaż energii z instalacji fotowoltaicznej jest możliwy wyłącznie przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Chęć odsprzedaży niewykorzystanej nadwyżki wcale nie wymaga prowadzenia działalności. Jeżeli więc fotowoltaika na naszym dachu wyprodukowała więcej energii to nadwyżki możemy się pozbyć i jeszcze na tym zarobić. Podobnym mitem jest stwierdzenie, iż montaż fotowoltaiki wymaga wielotygodniowych batalii z urzędnikami. Obecnie proces przyłączenia jest bardzo uproszczony i wymóg uzyskania pozwolenia na budowę dotyczy wyłącznie dużych instalacji. Przydomowa fotowoltaika w żaden sposób nie wpływa na generowanie dodatkowych formalności w tym zakresie. Kolejnym mitem jest konieczność zmian w konstrukcji dachu. Zazwyczaj montaż paneli słonecznych nie wymaga stosowania dodatkowych wzmocnień. Wynika to z faktu, iż już na etapie projektowania dachu nominalną nośność ustala się na znacznie wyższym poziomie niż utrzymanie tylko pokrycia dachowego i ciężaru paneli słonecznych. W przypadku starszych dachów oczywiście na miejscu przeprowadzone zostaną oględziny przez ekipę, którzy ustalą, czy dach spełnia wymagania montażowe. Jedyne o czym trzeba pamiętać to zachowanie odpowiedniej ilości przestrzeni na dachu bez dodatkowych zacienień. Optymalnym wyborem są dachy skierowane w stronę południową lub południowo-zachodnią. Fotowoltaikę możemy również zamontować na gruncie, wówczas potrzebny będzie specjalny stelaż.

Budowa panelu PV

Moduły fotowoltaiczne są zamknięte w specjalnych obudowach, które zabezpieczają instalację przed zabrudzeniem, wpływem wilgoci, czy różnego rodzaju czynnikami atmosferycznymi. Panel PV składa się więc z zespołu modułów połączonych ze sobą w jedną konstrukcję. Zamknięte w obudowie elementy charakteryzują się wysoką wytrzymałością na wszelkiego rodzaju zjawiska atmosferyczne w tym śnieg, deszcz, palące słońce, a nawet grad. Znajdź firmę zajmującą się montażem, wejdź na stronę: instalacje fotowoltaiczne Łomża.