Jak wybrać system alarmowy dla domu jednorodzinnego?

Dom jednorodzinny to ostoja spokoju, miejsce odpoczynku, relaksu. Budynki mieszkalne są często zlokalizowane na obrzeżach miast, co rodzi pewne obawy o bezpieczeństwo przedmiotów znajdujących się wewnątrz pomieszczeń. Sprzęt RTV i AGD, gotówka, biżuteria to łakome kąski dla złodziei, którzy zwracają uwagę na nowe domy postawione w okolicy. Wiele osób dopiero po nieprzyjemnym zdarzeniu decyduje się na montaż systemu alarmowego. Niektórzy rezygnują z niego tylko z tego powodu, iż nie chcą na nowo kuć ścian w celu rozprowadzenia przewodów.

Instalacje alarmowe bezprzewodowe i przewodowe

Producenci systemów alarmowych oferuja rozwiązania dopasowane do potrzeb klientów. W sprzedaży znajdziemy więc zestawy wymagające rozkuwania ścian w celu montażu przewodów, ale też systemy bezprzewodowe. Nowoczesna centrala w instalacji alarmowej może współpracować z kilkudziesięcioma czujnikami różnego typu. Jeżeli więc dopiero budujemy dom to warto wybrać system przewodowy, w innej sytuacji wygodniejsze i mniej kłopotliwe będzie zakupienie alarmu komunikującego się drogą radiową. Oba warianty pod kątem codziennego użytkowania nie różnią się niczym i dają nam ochronę na jednakowym poziomie. Uniwersalność instalacji pozwala na rozbudowę budynku i podłączenie kolejnych czujek w razie potrzeby. W przypadku instalacji kablowej możemy stworzyć system hybrydowy, czyli podłączyć ze sobą urządzenia komunikujące się bezprzewodowo i przewodowo.

Podział na strefy, dodatkowe funkcje centrali

Nowoczesne instalacje alarmowe umożliwiają wyodrębnienie określonych stref w budynku, a także pracę w kilku trybach: dziennym, pełnym, nocnym. Czemu służy taki zabieg? Otóż w trakcie przebywania na piętrze nie chcielibyśmy, aby alarm się uruchomił. Jednocześnie do dolnego piętra mogą mieć dostęp osoby niepożądane, dlatego w tej strefie możemy pozostawić pozostawić włączony alarm. Mamy więc swobodę użytkowania domu bez ograniczenia funkcjonalności. Centrala nowej generacji umożliwia także podłączenie w jeden system tzw. smart home. To rozwiązanie może nam pomóc jeżeli w budynku znajdują się inne inteligentne urządzenia np. sterujące napędem do bramy, oświetleniem wewnątrz i na zewnątrz budynku itd.

Ochrona przeciwpożarowa w domu jednorodzinnym oraz sterowanie

Centrala sterująca może być z powodzeniem wykorzystana do ochrony ppoż w budynku. W jednym systemie mogą znaleźć się detektory dymu, wysokiej temperatury, wykrywające wyciek wody, czy ulatniające się gazy. Pozwala to zaoszczędzić i wybrać tylko jedną instalację obsługującą zarówno ochronę antywłamaniową, jak i przeciwpożarową. Systemy alarmowe posiadają różne warianty codziennej obsługi. Podstawowym urządzeniem jest klawiatura z wyświetlaczem LCD, która daje nam dostęp do wszystkich funkcji. Inną opcją często dostarczaną wraz z systemem alarmowych jest pilot z kilkoma przyciskami. Umożliwia on przypisanie poszczególnych poleceń do wybranych klawiszy. Możemy też korzystać ze specjalnych aplikacji dostępnych na smartfony. Umożliwiają one zdalne sterowanie systemem lub dostęp do obrazu z kamer jeżeli posiadamy taki wariant w budynku. Wprost z ekranu telefonu możemy sterować dodatkowymi funkcjami takimi jak: włączeniem świateł, zamknięciem rolet antywłamaniowych, otwarciem bramy wjazdowej. Szukasz fachowca? Zobacz: systemy alarmowe Ostrołęka.