Betoniarki kielichowe, stacjonarne 50l, 100l. Czym zasilić sprzęt?

Budowa domu bez użycia betoniarki wydaje się niemożliwe. Na rynku spotkamy różnorakie urządzenia mieszające zbudowane z różnych materiałów i posiadających konkretne przeznaczenie. W naszym artykule przyjrzymy się podstawowym modelom betoniarek dostępnych w sklepach budowlanych. Główny podział urządzeń dzieli je na kielichowe oraz bębnowe. 

Betoniarka kielichowa cechuje się wysoką pojemnością sięgającą nawet 3 tys. litrów. Urządzenia tego typu są wykorzystywane do mieszania znacznych ilości zapraw. Napotkamy je w firmach budowlanych, które na co dzień zajmują się dużymi inwestycjami. Wówczas sprzęt wspiera działania pracowników przy budowie urzędów, szpitali, galerii handlowych, czy bloków mieszkalnych. Drugi rodzaj to betoniarki bębnowe, które spotykamy najczęściej na mniejszych budowach. Są to urządzenia wyposażone w mieszalnik o pojemności od 80 do 200 litrów. Wybór wersji bębnowej jest zalecany użytkownikom indywidualnym, którzy prowadzą remonty lub budowę domów. Im mniejsza pojemność, tym niższe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Pozwala to znacznie zmniejszyć koszty pracy. 

Betoniarki stacjonarne i przenośne

Jednym z podziałów urządzeń jest także rozróżnienie ze względu na mobilność. Betoniarka stacjonarna jest sprzętem o większych rozmiarach i jest wyposażona w większy mieszalnik. Zapewnia to wystarczającą wydajność dla prostych budów. Typ ten możemy zaliczyć do betoniarek kielichowych. Natomiast urządzenia mobilne w postaci betoniarek przenośnych należą do kategorii betoniarek bębnowych. Istnieją także znacznie większe rozwiązania, które wykorzystuje się przy projektach komercyjnych o dużej kubaturze stawianych budynków, a także przy inwestycjach drogowych. Mówimy o ciężarówkach wyposażonych w specjalny pojemnik (gruszkę), którym przewozi się mieszany materiał na plac budowy.

Czas pracy betoniarki oraz zasilanie

Na rynku spotkamy też urządzenia różniące się charakterem pracy. Betoniarka może działać w sposób ciągły lub czasowy. Modele pracujące stale są niezbędne w przypadku inwestorów, którzy na co dzień trudnią się produkcją betonu. Natomiast modele działające okresowo są wykorzystywane przez drobnych, indywidualnych inwestorów. Mogą mieć oni pod pełną kontrolą nad pracą betoniarki, a dodatkowo nie są narażeni na dodatkowe koszty związane z poborem znacznych ilości energii. Indywidualni inwestorzy przekonują się niekiedy, że już na pierwszym etapie budowy domu pojawia się problem. Kiedy nie ma jeszcze na miejscu zasilenia, a w pobliżu nie ma sąsiada, który mógłby użyczyć swojej instalacji to wówczas trzeba będzie skorzystać z innych źródeł prądu. Rozwiązaniem z tej sytuacji jest wypożyczenie generatora prądu. Urządzenie to nic innego jak agregat prądotwórczy. Przy jego użyciu możemy w prosty sposób wyprodukować potrzebną na budowie energię elektryczną.