Jak działa rekuperator i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rekuperator to urządzenie współpracujące z wentylacją mechaniczną. Umożliwia on obniżenie ucieczek ciepła z pomieszczeń w wyniku zachodzącej wewnątrz budynku wymiany powietrza. Zasada działania jest prosta, rekuperacja pozwala na odzyskanie energii cieplnej z powietrza w procesie wentylacji. Ucieczki ciepła w trakcie użytkowania domu w okresie jesiennym i zimowym mogą być znaczne. W trakcie wietrzenia pomieszczeń dochodzi do pozbycia się raz ogrzanego powietrza i zastąpienie go świeżym, chłodnym. Takie działanie w przypadku wentylacji grawitacyjnej generuje konieczność ponownego ogrzania pomieszczeń, co rodzi dodatkowe koszty. 

Działanie, budowa oraz parametry systemu rekuperacji

Rekuperacja wykorzystuje raz ogrzane powietrze i miesza je z napływającym chłodnym. To sprawia, że wentylacja mechaniczna z wymiennikiem ciepła jest w stanie odzyskać do 90% energii. To bardzo wysoki wskaźnik, który odbija się na realnej oszczędności. Jeżeli chodzi o budowę to rekuperator wyposażony jest w dwa wentylatory (nawiewny, wywiewny). Umożliwia to skuteczną wymianę powietrza przy jednoczesnym zapobieganiu strat w energii cieplnej. Wentylacja mechaniczna jest dodatkowo wyposażona w filtry, które pozbywają się z powietrza zanieczyszczeń.  Projekt systemu wentylacji najłatwiej jest uwzględnić w przypadku nowo budowanego budynku. Wówczas łatwiej rozprowadzone zostaną wszelkie przewody transportujące powietrze z zewnątrz i wewnątrz. Pierwszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie jest jego sprawność. Odzysk ciepła stanowi tu kluczowy element decydujący o zagospodarowaniu energii i uzyskaniu oszczędności. Wysoką skutecznością odznaczają się systemy wentylacji z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła. Proste i tańsze konstrukcje są wyposażone w wymienniki krzyżowe, jednak tutaj nie może być mowy o wysokiej skuteczności. W sprzedaży znajdziemy także wymienniki entalpiczne, które oprócz odzysku ciepła zajmują się także wykorzystaniem wilgoci.

Klasy energetyczne rekuperatorów

Ważnym z punktu widzenia ekonomii jest parametr mówiący o klasie energetycznej urządzenia. Informację tą znajdziemy na etykietach urządzeń. Klasę energetyczną ustala się na podstawie jednostkowego zużycia energii. Wartość ta określa oszczędność generowaną na przestrzeni roku, którą ustala się w przeliczeniu na metr kwadratowy dla wentylowanych przestrzeni. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń, tak i tutaj najlepszym wyborem będzie rekuperacja oznaczona klasą A+. Etykieta energetyczna pozwala także dowiedzieć się więcej o wydajności urządzenia. W ten sposób na podstawie przygotowanego projektu wentylacji możemy ustalić jaka wydajność rekuperacji będzie nam potrzebna. Przeciętnie w domach jednorodzinnych wymaga jest wydajność na poziomie od 200 do 350 m3/h. Parametry, które znajdziemy na etykiecie mówią także o natężeniu dźwięku generowanego przez urządzenie. Nie jest to jednak informacja najważniejsza, gdyż w większości przypadków rekuperator montuje się w miejscu oddalonym znacznie od sypialni. Należy dodać, że większość obecnie produkowanych urządzeń odznacza się wysoką kulturą pracy. Świadomość dotycząca podstawowych parametrów to jednak dopiero początek, zakup rekuperatora należy poprzedzić rozmową z fachowcem. W ten sposób dowiemy się jaki model będzie odpowiedni dla naszych potrzeb. Skontaktuj się ze specjalistą: wentylacja mechaniczna Pisz.