Brama segmentowa z drzwiami, bramy garażowe boczne.

Rozwój technologi nie pozostawia złudzeń, iż mamy obecnie dostęp do bardzo wygodnych rozwiązań budowlanych także w kwestii bram garażowych. Mnogość rozwiązań sprawia, że trudno jest odnaleźć się w gąszczu dostępnych wariantów i modeli. W tym artykule omówimy dwa rozwiązania, przybliżymy charakterystykę oraz zalety bram segmentowych bocznych i bram garażowych z drzwiami. 

Bramy segmentowe boczne

Myśląc nad zakupem bramy garażowej możemy natrafić na model bramy segmentowej bocznej. Jest to konstrukcja na bazie paneli złączonych ze sobą zawiasami, panele mają grubość od 40 do 60 mm. Wierzchnią warstwę stanowi blacha stalowa pełniąca wizualnie rolę jednego elementu. Dostępność różnorakich kolorów bram segmentowych jest możliwa dzięki zastosowaniu malowania przy użyciu farby proszkowej, poliestru, czy też nałożenia drewnopodobnej okleiny. Ocieplenie i jednocześnie wygłuszenie bramy garażowej zapewnia pianka poliuretanowa. Dodatkowym zabezpieczeniem są zamontowane uszczelki, które blokują powstawanie mostków termicznych, a także przenikanie wilgoci w postaci kropel deszczu. Zgodnie z nazwą elementy w bramie bocznej poruszają się po specjalnej prowadnicy w stronę wybranej ściany. Metalowa konstrukcja znajduje się w dolnym fragmencie otworu wjazdowego, a także przy ścianie oraz nadprożu. W celu prawidłowego działania bramy pomiędzy nią, a ścianą stosuje się odstęp od 10 do 22 cm. Konstrukcja jest wyposażona w układ jezdny wyposażony w podwójne roli, co zapewnia cichą pracę.

Wygodę użytkowania zapewnia sama konstrukcja, która umożliwia częściowe rozwarcie bramy. Wówczas brama boczna pełni funkcję przypominającą uchylające się drzwi. W ten sposób możemy zadbać o swoją prywatność, gdyż nie ma potrzeby za każdym razem otwierać bramy w pełni, wystarczy częściowe uchylenie, aby dostać się do garażu. Ten typ bramy możemy wykorzystać zarówno w przypadku małego, jak i dużego garażu. Problematyczna dla niektórych osób może być konieczność regularnego czyszczenia bocznej prowadnicy, szczególnie jeżeli znajduje się ona we wgłębieniu w podłożu. Wówczas niezbędna jest okresowa kontrola i sprawdzenie, czy nie znalazły się tam elementy mogące utrudniać swobodne otwieranie.

Bramy garażowe z drzwiami

Brama tego typu posiada drzwi standardowe drzwi o szerokości od 80 do 90 cm. Zlokalizowane są one w każdym modelu na środku, a ich montaż jest możliwy dla wielu bram oferowanych przez producentów. Warunkiem wyboru wersji z drzwiami jest zakup bramy nie węższej niż 240 cm i nie dłuższej niż 5 m. Podobnie jest z wysokością, montaż drzwi jest możliwy, gdy brama nie jest wyższa niż 200 cm. Zwykle wybierany jest wariant, kiedy to drzwi licują się z poszczególnymi segmentami bramy. Uzupełnieniem systemu jest samozamykacz oraz blokada rozwarcia. Szczelność bramy jest możliwa dzięki wielopunktowemu ryglowaniu, które pełni także funkcję zabezpieczenia przed wyważeniem. Montaż drzwi jest możliwy także w przypadku bram uchylnych o sztywnym płaszczu. Drzwi w bramie garażowej stanowią ochronę przed wzrokiem nieproszonych gości. Ponadto, aby wejść do środka nie ma potrzeby wielokrotnego uchylania bramy, przez które mogłoby uciekać ciepło. Alternatywnym rozwiązaniem dla powyższych modeli są bramy segmentowe otwierane ku górze z zamontowanymi drzwiami serwisowymi. Drzwi są także o tyle wygodne, że w razie awarii napędu możliwe jest wygodne wejście do środka i naprawa uszkodzonych urządzeń.