Szukając odpowiedniego ocieplenia domu należy zwrócić uwagę na koszty eksploatacji. Dobrze wykonana warstwa termoizolacyjna zapewnia komfortowe warunki wewnątrz pomieszczeń. W tym artykule przyjrzymy się ociepleniu poddasza, czyli miejsca narażonego najbardziej na ucieczki ciepła. Nieskuteczne izolowana przestrzeń przyczynia się strat rzędu nawet 30%, co zdecydowanie zwiększa wydatki ponoszone na ocieplenie budynku. Ponadto w trakcie miesięcy letnich trudno mówić o zachowaniu optymalnego mikroklimatu.
Właściwości materiałów izolacyjnych – współczynnik przewodzenia ciepła λ
Wybierając materiał izolacyjny podstawowym parametrem branym pod uwagę jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Równie istotne są inne właściwości jak przyczepność, wytrzymałość mechaniczna, czy nasiąkliwość. Są to istotne z punktu widzenia klientów dane, gdyż decydują o ostatecznej jakości położonego ocieplenia. Jednym z rozwiązań, które spełnią wszystkie powyższe warunki są izolacje pianką PUR. Każdy budynek mieszkalny jest narażony na straty ciepła, dlatego też trzeba wybierać technologie minimalizujące powstawanie wrażliwych na wychłodzenie punktów. Zastosowanie pianki poliuretanowej pozwala na zachowanie bezspoinowej izolacji, co gwarantuje dokładne, 100-procentowe pokrycie wszelkich złożonych konstrukcji. Wybór tańszych rozwiązań nie zawsze kończy się dobrze, gdyż narażeni jesteśmy na poważne straty ciepła w budynku. Świeżo położone ocieplenie poddasza przez niewprawionych monterów może z czasem odbić się na rachunkach, a także mikroklimacie wewnątrz pomieszczeń. Aplikacja pianki poliuretanowej pozwala na dokładne i trwałe złączenie się z powierzchnią, przy czym nie ma problemów z przemieszczeniem się materiału izolacyjnego z biegiem lat, czy utratą właściwości cieplnych.
Alergeny pod kontrolą oraz cena porównywalna do innych systemów dociepleń
Użytkowane w budownictwie materiały charakteryzują się różnymi właściwościami także od strony składu chemicznego. Pianka PUR to w pełni bezpieczne rozwiązanie dla domowników, którzy mają problemy z różnego rodzaju alergiami. Materiał ten nie tylko sam nie wywołuje niepożądanych reakcji, lecz chroni poddasze przez grzybem, pleśnią i wilgocią. Jest to tyle ważne, że pianka poliuretanowa zapobiega gromadzeniu się mikroorganizmów i alergenów. Wiele osób zastanawia się, czy technologia natrysku pianką jest droższa od tradycyjnych materiałów jak chociażby wełna mineralna. Tutaj na cenę należy spojrzeć praktycznie, gdyż kalkulacja wskazuje na ciekawe wnioski. O ile jednorazowy koszt izolacji będzie nieco wyższy, tak już montaż będzie zdecydowanie krótszy i bardziej ekonomiczny. Nie ma potrzeby zatrudnia całego grona monterów, lecz wystarczy jedna osoba wyposażona w specjalistyczną aparaturę do natrysku. W praktyce często okazuje się, że utrata właściwości przez materiały tańsze jest na tyle wysoka, że ocieplenie przy użyciu piany PUR jest najlepszym możliwym wyborem.
Profesjonalny montaż i konsultacja
Przed podjęciem decyzji o wyborze materiału termoizolacyjnego warto skonsultować się z firmą zajmującą się izolacjami. Cena nie powinna być naszym kryterium głównym. Widać to wyraźnie wśród klientów, którzy mają okazje porównać parametry różnych typów izolacji. Często okazuje się, że dopłata do natrysku pianką poliuretanową jest tylko pozorna. Sam materiał może być nieco droższy, jednak nie straci swoich właściwości z biegiem lat.