Jak wymienić dach z azbestu?

Obecnie budowane domy nie korzystają już z pokryć azbestowych, których największą popularność datuje się na lata 60 i 70 ubiegłego wieku. Z czasem odkryto bardzo toksyczne właściwości azbestu i zalecano usuwanie tego materiału z dachu, a jest co usuwać. Szacuje się, że dachy pokryte azbestem pokrywają blisko 1,5 mld mkw. dachów. Taki dach należałoby jak najszybciej wymienić, głównie ze względu na szkodliwy rakotwórczy pył wydzielany przez materiał. 

Usuwanie azbestu z dachów rozpoczęto 16 lat temu, gdy w życie wszedł program rządowy. Rozpoczęto wówczas systematyczne eliminowanie materiału z dachów polskich budynków, co było możliwe dzięki dofinansowaniu wielu gmin. Obecnie zgodnie z obowiązującym prawem możemy wymienić dach swojego domu bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów związanych z demontażem, odbiorem i późniejszym neutralizowaniem szkodliwego materiału. Osoby, które do tej pory wolą same pozbywać się azbestu mogą mieć poważne problemy. Ze względu na niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia oraz często złe przechowywanie azbestu, państwo przewidziało grzywny w wysokości od 5 do 20 tys. złotych. Warto więc po zakończeniu wszystkich prac poprosić dodatkowo ekipę budowlaną o protokół odbioru azbestu oraz kopię oświadczenia potwierdzającego prawidłowe wykonanie prac.

Zamów usługę wymiany dachu.

Sprawy nie należy w żadnym stopniu bagatelizować i samemu podejmować prób zdejmowania pokrycia dachowego. Kara pieniężna to w tym wypadku najmniejsze zło. Dużo większym jest zagrożenie dla naszych dróg oddechowych. Najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do powiatowego wydziału ochrony środowiska lub do gminy. Możemy wtedy otrzymać pełen zwrot sumy jaką poświęciliśmy na usunięcie azbestu przez profesjonalną firmę. Po zakończeniu prac możemy zaoszczędzone środki przeznaczyć na zakup lekkiego i wytrzymałego tworzywa, które odmieni wygląd naszego domu.

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na wymianę dachu na nowy, to warto również zadbać o właściwą izolacje termiczną. Dziś dużą popularnością cieszą się pianki PUR – ceny pianki poliuretanowej nie są już tak wysokie jak były jeszcze kilka lat temu. Dziś nie widać już większej różnicy w porównaniu z zastosowaniem wełny mineralnej, a pianka poliuretanowa jest materiałem nowoczesnym, fizjologicznie obojętnym, co oznacza, że nie uczula, nie oddziałuje negatywnie na nasze zdrowie, a przede wszystkim jest trwała.