Nie wiesz jak wybrać mieszadło do kleju i zaprawy? Mrówka radzi!

Trudno wyobrazić sobie przygotowywanie materiałów budowlanych bez użycia mieszadeł budowlanych. W zależności od wybranego wariantu służą nam one do wymieszania zapraw, klejów i wszelkiego rodzaju mieszanek. Staranne wymieszanie jest o tyle ważne, gdyż finalnie decyduje o jakości zastosowanego łączenia. W celu szybkiego i wygodnego mieszania zapraw na placu budowy wykorzystywane są wiertarki oraz mieszarki wyposażone w specjalny wysięgnik z mieszadłem. 

Mieszadła stalowe, czy kwasoodporne?

Sklepy budowlane mają w swojej ofercie cały przekrój mieszadeł wykonanych na bazie różnych materiałów. Tanie modele wykonane ze stali w szybkim tempie rdzewieją, zaleca się więc zakup mieszadeł z stali kwasoodpornej. Jest to nierdzewiejący materiał, który zwiększa żywotność mieszadła przy kontakcie z materiałami na bazie chemii budowlanej. Istnieją także modele wyposażone w specjalną powłokę z nieprzywierającego tworzywa, co ułatwia z kolei zachowanie czystości. Droższe mieszadła są wykonane na bazie tworzyw sztucznych takich jak włókno węglowe, czy tarnamid. Jeżeli już wybraliśmy materiał dostosowany do naszych potrzeb to warto skierować uwagę na mocowanie. Popularny uchwyt sześciokątny to dobry wybór jeżeli chcemy zainstalować mieszadło w standardowej głowicy w wiertarce lub mieszarce ze złączem tego typu. Istnieją także bardziej złożone mocowania przeznaczone do mieszarek oraz wiertarko-mieszarek. Tutaj stosuje się mocowanie mieszadła na wrzecionie, wykorzystuje się standardowy gwint M14. W sprzedaży znajdziemy także inne systemy w postaci specjalnych adapterów. Mowa tu przede wszystkim o szybkozłączkach SDS+, czy łączeniach Fast-in, Hexafix. W odróżnieniu od poprzedniego rodzaju montażu nie ma potrzeby stosowania narzędzi do montażu i demontażu.

Długość, średnica i kształt mieszadła ma znacznie

Dostępne w marketach i sklepach budowlanych mieszadła mogą mieć długość od 350 do 610 mm. Większość osób wybiera modele najdłuższe, ponieważ charakteryzują się one wygodą użytkowania. Im dłuższe mieszadło, tym mniejsze obciążenie dla kręgosłupa. Istnieją rzecz jasna specjalne przedłużki, które wydłużają zasięg mieszadła o nawet 40 cm. Bardzo ważnym aspektem jest także średnica głowicy, którą należy dobierać na podstawie wielkości pojemników budowlanych oraz mocy urządzenia mieszającego. Im większy pojemnik, tym potrzebna jest większa moc wiertarki i średnica głowicy. Najbardziej znane modele mieszadeł to urządzenia łukowe oraz lewoskrętne spiralne. Działają one na podobnej zasadzie i tłoczą mieszankę od górnej części pojemnika w dół. Innym rozwiązaniem są głowice spiralne prawoskrętne, które wybierają mieszankę z dołu i kierują ją ku górze.