Wieszanie szafek kuchennych na karton gipsie.

Płyty kartonowo-gipsowe słyną ze swojej prostoty użytkowania jako materiał wykorzystywany w celu budowy ścian działowych. Nie musimy brudzić rąk i zupełnie na sucho stawiamy równą i czystą ścianę. Wśród minusów takiego rozwiązania bardzo często wymienia się słabą wytrzymałość. Jaki jest więc udźwig płyty GK i czy powinniśmy z niego zrezygnować przy wieszaniu półek w pokoju lub szafek kuchennych? 

Jeżeli chcemy wykorzystać wyłącznie płytę gipsowo-kartonową to takie podwieszanie nie będzie możliwe. Wszelkie cięższe konstrukcje będą wymagały od nas odpowiedniego wzmocnienia ścian w najbardziej wrażliwych miejscach. Standardowa płyta jest niestety zupełnie nieodporna na uszkodzenia, wgniecenia i uderzenia. Potrafi ona wytrzymać obciążenie nie większe niż kilka do kilkudziesięciu kilogramów w zależności od sposobu montażu. Myśląc nad zawieszeniem szafki kuchennej i telewizora konieczne będzie wzmocnienie płyty, które można najprościej stworzyć poprzez połączenie ze sobą większej ilości płyt. Niestety takie rozwiązanie będzie dobre w przypadku przedmiotów lekkich jak półka, na której stoją figurki i inne drobne ozdoby. Jeśli chodzi o powieszenie szafki kuchennej, gdzie będą znajdować się znacznie cięższe przedmioty do całkowitej wagi przedmiotów należy też doliczyć wagę szafki.

W takim wypadku należy zbudować konstrukcję, która wytrzyma próbę kilkudziesięciu kilogramów. Najprostszym i trwałym sposobem będzie ułożenie specjalnych poprzeczek wzmacniających płyty kartonowo-gipsowe. Już przy zakupie należy dobrać jak najlepsze pod względem wytrzymałości materiały, warto więc zapytać o to sprzedawcę. Tak wzmocniona ściana będzie w stanie utrzymać ciężar do ponad 100 kg. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku łazienek są gotowe stelaże na bazie płyt GK oraz poprzeczek. W przypadku kuchni taką instalację będziemy musieli wykonać we własnym zakresie.