Bezpiecznik topikowy. Charakterystyka, rodzaje, wymiana i budowa.

Bezpieczniki to niewielkie urządzenia, które od wielu lat pełnią ważną rolę w bezpieczeństwie odbiorników elektrycznych i elektronicznych przed groźnymi zwarciami lub przeciążeniami. Stosowanie bezpieczników topikowych zwanych „korkami” sprawia, że niwelujemy szansę poważnego uszkodzenia domowych urządzeń. Jak dokładnie działa bezpiecznik topikowy

Trzeba najpierw wyróżnić dwie wersje: bezpiecznik w formie instalacyjnej w oprawie bakelitowej i bezpiecznik w formie aparatowej. Pierwszy z nich to niewielkie urządzenie, które wkręcone jest w oprawę i posiada specjalną wkładkę chroniącą przed zwarciem lub przecięciem. Z kolei bezpiecznik w formie aparatowej jest wykorzystywany w odbiornikach elektrycznych i jest bardzo niewielki. Konstrukcja o kształcie szklanej ampułki składa się z 20 lub 32 mm szklanej rurki, która ma wewnątrz drucik. Oba te rodzaje działają tak samo, bez względu na różnice konstrukcyjne. Zasada jest taka, że przepływający prąd o zbyt dużej mocy zaczyna topić wnętrze w postaci drucika, co skutkuje przerwaniem obwodu. Większość bezpieczników uaktywnia się tym szybciej, im większe jest jednorazowe natężenie prądu.

Tak zużyty bezpiecznik topikowy należy wyrzucić i zastąpić nowym o tych samych właściwościach. Przy wymianie trzeba dobrać model dopasowany do charakterystyki zużytego. Wszelkie oznaczenia mają tu duże znaczenie i znajdziemy je na odwrocie lub boku bezpiecznika. Przykładem może być wybór bezpiecznika zwłocznego, zamiast szybkiego, gdzie każdy z nich ma inne parametry i nie będzie działać poprawnie. Bezpieczniki topikowe należą na szczęście do bardzo tanich urządzeń.

http://activ-elektryka.pl/