Domowy sposób na rysy na panelach. Oliwka, kredka?

Nieco nadszarpnięte codziennym użytkowaniem panele wcale nie muszą wymagać z naszej strony zakupu nowej podłogi. Drobne ubytki można z powodzeniem zamaskować przy pomocy dostępnych na rynku rozwiązań. Część napraw wykonamy przy pomocy domowych sposobów, inne będą wymagały zakupu zestawu naprawczego do paneli. 

Określenie stanu paneli

Jeżeli zauważyliśmy, że nasze panele są pokryte drobnymi rysami na całej długości to w prosty sposób możemy pozbyć się ich przy pomocy domowego sposobu. W tym celu rozrabiamy ocet z oliwą z oliwek w proporcjach 1:1, następnie nakładamy na szmatkę i wcieramy. Innym rozwiązaniem jest zakup kredki do mebli, która również zamaskuje niewielkie zarysowania. W przypadku rys głębokich konieczna będzie naprawa, aby uszkodzenie nie pogłębiło się jeszcze bardziej.

Zestawy naprawcze – antidotum na głębokie uszkodzenia?

Jeśli rysy są głębokie to musimy zakupić zestawy naprawczy złożony z wosku. Należy wybrać kolor jak najbardziej zbliżony do barwy podłogi. Gotowe zestawy posiadają kilka różnych odcieni, dzięki czemu aplikując kolejne warstwy od najjaśniejszego do najciemniejszego uzyskamy strukturę podobną do drewna. Nakładanie wosku jest proste i nie powinno przysporzyć żadnych problemów. W zasadzie istnieją dwie metody aplikacji: przy pomocy szpachelki (mniej dokładny sposób) oraz przy pomocy topienia wosku (otrzymamy wówczas bardzo plastyczny materiał dużo lepiej wypełniający ubytek. Dobrze jest po wykonaniu naprawy lekko przetrzeć powierzchnię papierem ściernym o drobnej gradacji, dzięki czemu struktura zostanie zmatowiona. Niezbędne może okazać się odtłuszczenie podłogi przy użyciu odpowiedniego preparatu.

Naprawa wykonana, jak uniknąć kolejnych zarysowań?

Dobrym wyjściem jest zabezpieczenie podłogi przed tworzeniem się kolejnych uszkodzeń. W tym celu panele można lakierować lub też nałożyć specjalny wosk w formie preparatu dostępnego w sklepach. Na co dzień warto zadbać o zabezpieczenie krzeseł, foteli, stołów, czy łóżek w specjalne podkładki filcowe. To najprostszy, najtańszy i w dodatku bardzo skuteczny sposób ograniczający możliwość powstawania zarysowań.