Gres na ścianę i podłogę do łazienki. Jakie ma zalety?

Gres to materiał wytwarzany z kamionki szlachetnej i poddany procesom prasowania oraz wypalania w piecach w wysokiej temperaturze. Forma płytek ceramicznych jest wybierana niemal w każdym wnętrzu, gdzie liczy się wytrzymałość i wysoka estetyka. Coraz częściej gres gości w łazienkach, wskazują na to panujące trendy w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Warto temu materiałowi dać szansę, ponieważ ma dużo zalet. Jakich? O tym w dalszej części artykułu. 

Oprócz walorów wizualnych, podłoże w łazience musi charakteryzować się wytrzymałością na oddziaływanie różnorakich czynników: wody, zmian temperatury, szorowania itd. Materiał jakim jest gres wpisuje się w ten schemat idealnie, ponieważ cechuje się doskonałą wytrzymałością i twardością, z łatwością można też taką podłogę lub ścianę umyć. Podłoże przez wiele lat nie będzie się ścierać nawet przy intensywnym użytkowaniu i bez względu na wybór koloru otrzymamy niezwykle eleganckie i ponadczasowe wykończenie. Możemy wyróżnić następujące rodzaje płytek gresowych:

1. Gres polerowany, który wymaga regularnej impregnacji. Jest on wykonany na bazie gresu nieszkliwionego podlegającego obróbce przy pomocy tarczy diamentowej. Dzięki polerowaniu takiej powierzchni możemy otrzymać idealnie śliską strukturę, która jest pożądana w nowoczesnych łazienkach. Ten rodzaj gresu stosuje się najczęściej w przypadku ścian.

2. Gres szkliwiowy – to najbardziej znany typ materiału, który przypomina idealnie błyszczącą i gładką taflę. Płytki gresowe są tu poddane procesowi nakładania szkliwa, dzięki czemu nie ma konieczności okresowego impregnowania takiej powierzchni. Gres szkliwiony jest niezwykle odporny na zabrudzenia i działanie domowej chemii. Wśród wad należy wymienić mniejszą odporność na działanie niskich temperatur, co w łazience występuje jednak rzadko oraz możliwość powstawania odprysków przy upadku cięższych przedmiotów na podłogę.

3. Gres lappato – mniej znany kuzyn poprzedników, który cechuje się półmatową powierzchnią. Materiał ten dzięki połączeniu struktur błyszczących i matowych tworzy ciekawy efekt wizualny, a zarazem nadaje podłodze właściwości antypoślizgowych. Widzimy więc, że gres ten nadaje się idealnie do podłóg w łazience.