Jakie są największe maszyny budowlane na świecie?

Niegdyś to tradycyjne koparki lub pojazdy ciężarowe do przewozu materiałów budowlanych uchodziły za największe istniejące samochody. Wraz z rozwojem przemysłu na całym świecie konieczne było wynalezienie nowych maszyn, które będą w stanie przewozić więcej i pracować wydajniej. W tym celu na rynku pojawiło się kilka ciekawych rozwiązań, które są wykorzystywane do dziś. 

Jednym z takich pojazdów jest ogromna wywrotka Liebherr T282, którą to produkuje się w Stanach Zjednoczonych. Pojazdy są wykorzystywane głównie do przewożenia bardzo dużych ilości materiałów pozyskiwanych w czasie pracy wydobywczych w RPA, Brazylii oraz Chile. Ten niecodziennych wymiarów pojazd ma aż 7,5 metra wysokości i bez załadunku waży 203 tony. Jak na taki tonaż, osiągana maksymalna prędkość wynosi w granicach 65 km/h. Innym pojazdem jest koparka służąca w wielu rejonach świata – Bagger 288. Ta konstrukcja jest jeszcze większa od poprzednika, gdyż ma 95 metrów wysokości oraz 215 m długości i waży blisko 14 ton. Koparka jest w stanie przy pomocy 18 czerpaków zabrać po 6,6 metra materiałów pojedynczym czerpakiem. W ciągu jednego tylko dnia maszyna jest w stanie wykopać i przewieźć ponad 230 ton w ciągu dnia, a za jego obsługę odpowiedzialnych jest aż 5 osób.

Innym równie imponującym urządzeniem jest sprzęt o nazwie Herrenknecht EPB Shield S-300. Popularnie zwany kretem sprzęt to nic innego jak imponujących rozmiarów głowica tunelowa, która potrafi kopać tunele o średnicy wynoszącej ponad 15 m. Taki pojazd waży niebagatelne 4364 tony i jest wykorzystywany do drążenia w skalistym terenie, skałach i nie tylko. Tylko jeden taki pojazd jest w stanie w ciągu doby wykopać 36 metrów tunelu, co jest wynikiem naprawdę imponującym. Ostatnia i równie ciekawa maszyna to most przerzutowy o angielskiej nazwie Overburden Conveyor Bridge F60. To urządzenie pełni rolę transportową dla materiału pozyskanego z kopalni odkrywkowych. Jej wymiary to 240 m szerokości oraz 60 m wysokości oraz 502 metry długości. Urządzenie nie osiąga dużych prędkości, ale jest w stanie za jednym razem przemieszczać duże ilości materiału o niemałej wadze.

Zobacz: http://k-bud.pl/