Malowanie płytek, glazury na podłodze, w kuchni. Jaką farbę kupić?

Ten tani i prosty sposób może łatwo odmienić oblicze zużytych płytek ceramicznych w każdym budynku. Z wiekiem mogą one stracić swój blask, zarówno ściany w kuchni, czy płytki na korytarzu będą stopniowo niszczały i ścierały się na krawędziach. Producenci farb jednak nie śpią i przygotowali farby, którymi z powodzeniem odnowimy zużytą powierzchnię. 

Jeśli mimo upływu lat nasze płytki trzymają się dobrze ściany lub podłoża, a ich powierzchnia nie jest uszkodzona to możemy przystąpić do malowania. Warto wiedzieć, że ten sposób nadaje się na każdy rodzaj płytek: tych o błyszczącej powierzchni oraz dawno niemodnych wzorzystych modeli. Próba malowania płytek ceramicznych zwykłą farbą skończy się niepowodzeniem, gdyż nie będzie się ona trzymać w żaden sposób powierzchni. Dlatego tak istotne jest zaopatrzenie się w specjalne farby do płytek. Na rynku dostępne są również specjalne zestawy łączące w sobie grunt poprawiający przyczepność i farbę nakładaną po jego wyschnięciu. Aktualnie znajdziemy trzy rodzaje farb sprawdzających się przy malowaniu tego typu powierzchni: farby akrylowe, epoksydowe jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe oraz alkidowo-uretanowe. Warto wspomnieć, że przy ich pomocy możemy pokryć także inne powierzchnie, w tym beton, tworzywo sztuczne, czy szkło. Każdy rodzaje musi być jednak przeznaczony stricte do malowania płytek. Wówczas mamy pewność co do wyboru odpowiedniego produktu. Jak już wcześniej wspomnieliśmy zakup farby powinniśmy poprzedzić zakupem gruntu. Grunt posiada jeszcze jedną bardzo ciekawą właściwość, po jego nałożeniu kafelki zyskają przyczepność pozwalającą na malowanie dowolną farbą akrylową, olejną, czy lateksową. Mamy wtedy szeroką paletę kolorów, wśród których można przebierać. Minusem takiego rozwiązania może być jednak mniejsza odporność takiej farby na mycie i szorowanie. Dobrze jest tu wybrać farbę przeznaczoną do płytek, a wszelkie inne preparaty kupować od jednego producenta. Wtedy mamy pewność co do jakości wierzchniej warstwy na tak odnowionych płytkach ceramicznych.

Jaką farbę i preparaty wybrać dla poszczególnych powierzchni?

Wszystko jest kwestią pomieszczenia, inna farba sprawdzi się lepiej w kuchni w kontakcie z wodą, inna dla powierzchni narażonej na ścieranie (np. korytarz). Jeśli decydujemy się na odnowienie podłoża w łazience lub pomieszczeniach narażonych na działanie wody i wilgoci to powinniśmy taką powierzchnię zawsze zagruntować. Wtedy nie wystąpią żadnego rodzaju problemy ze szczelnością. Płytki na podłogach w salonie, czy innych miejscach często uczęszczanych warto pokryć farbami z dodatkiem żywicy. Nie będą one tak podatne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Dla ścian przyjmuje się malowanie za pomocą dwóch warstw, z kolei podłoga może wymagać trzech podejść. W zależności od naszych preferencji estetycznych mamy wybór między wykończeniem matowym, lśniącym lub satynowym. W tym celu należy pomyśleć nad zastosowaniem odpowiedniego lakieru poliuretanowego i dobraniu ilości warstw farby. Od nich zależy w pewnej mierze efekt końcowy. Dobrym wyjściem dla śliskich podłóg jest zastosowanie preparatu antypoślizgowego.