Instalacja elektryczna w domu – wykonać po godzinach czy zlecić firmie?

Wiele osób nie zagłębia się w sprawy związane z podatkami, które dodawane są do kupowanych towarów. Nie inaczej jest w przypadku materiałów elektrycznych. Jeżeli popatrzymy na tą sprawę pod kątem podatku VAT i całościowych kosztów wykonania instalacji elektrycznej w domu, to może okazać się, że zlecenie wykonania takiej usługi firmie elektrycznej może okazać się tańszym sposobem, niż kupowanie materiałów na własną rękę i szukanie elektryka „po godzinach”.

Wszystko za sprawą podatku VAT czyli podatku od towarów i usług. Jeżeli kupujemy materiały elektryczne, kable, rozdzielnie, bezpieczniki itd., to za wszystko zapłacimy podatek VAT w wysokości 23%. Dla przykładu: towar o wartości 5000 zł netto z podatkiem VAT to 6150 zł brutto. Łatwo więc obliczyć, że podatek to aż 1150 zł. Jeżeli jednak ten materiał zakupi firma, która następnie wykona dla nas usługę to ten materiał będzie nas kosztował z podatkiem VAT 5400 zł brutto. W jednym przypadku mamy więc 1150 zł podatku, w drugim przypadku mamy tylko 400 zł podatku.

Dla instalacji elektrycznych w domach jednorodzinnych firma elektryczna ma możliwość wystawienia faktury z podatkiem VAT 8%. Pomijając więc już sprawę bezpieczeństwa i sprawy gwarancyjne, może okazać się, że zlecenie firmie wykonanie instalacji elektrycznej nie musi być droższe, tym bardziej, że elektryk wykonujący usługi po godzinach traktuje taką robotę jak swego rodzaju fuchę, wychodzi z założenia, że trochę się napracuje, ale zgarnie dość okazałe wynagrodzenie. Tymczasem w firmach elektrycznych sprawa jest prosta – tam wykonanie instalacji elektrycznej jest codziennością, nie jest fuchą, usługę traktuje się jako normalną pracę, a nie jak sposób na szybkie zarobienie sporych pieniędzy. Okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach, takie robienie instalacji po godzinach wychodzi drożej niż zlecenie tego firmie.

Polecamy również stronę: http://elektryk-ostroleka.eu/