Jak ocenić jakość styropianu?

Styropian to materiał znany od wielu lat, który wykorzystywany jest w budownictwie do izolacji ścian, ale nie tylko. To produkt niemal idealny, lekki, łatwy w obróbce i niewymagający dużej wprawy podczas montażu. Niestety tak jak i wśród innych materiałów tak i tutaj znajdziemy produkty gorszej jakości. Wówczas bardzo ważny jest wybór styropianu niekoniecznie najtańszego, ale najlepszego pod kątem swoich właściwości. Polistyren spieniony to niepalny materiał, który po wzięciu w dłonie dwóch kawałków różnych producentów może się różnić wagą. Czy ma to znaczenie i co lepiej wybrać? 

Niestety dokładne sprawdzenie szczegółowego składu i spełnienia norm określanych przez producentów konieczne byłoby badanie w laboratorium. My nie posiadając takich możliwości musimy posiłkować się radami ekspertów w tym zakresie. Specjaliści znający się na rzeczy wskazują na wagę materiału jako główny czynnik przy wyborze styropianu. Jest to szczególnie istotne, gdyż wiele okazyjnych cen nieznanych sprzedawców może się okazać całkowitym bublem wypuszczonym na rynek. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim patrzymy na objętość podaną na opakowaniu i porównujemy ją z minimalną wagą dla danego typu materiału. Jeżeli będą różnice wagowe to oznacza, że styropian nie spełnia norm określanych przed producenta. Przykładowe gęstości minimalne dla poszczególnych rodzajów styropianu: EPS 70 (13,5 kg/m3), EPS 80 (15 kg/m3), EPS 90 (17kg/m3), EPS 100 (18kg/m3), EPS 120 (20kg/m3), EPS 150 (24kg/m3), EPS 200 (28kg/m3). 

Wszystkie pomiary powinny być dla nas jednak wyłącznie sposobem na weryfikację jakości styropianu tylko w pewnym stopniu. Pamiętajmy, że przechowywany w zawilgoconym magazynie materiał będzie miał inne parametry i nie muszą one wcale oznaczać lepszych wartości. Wówczas większa waga jest tylko chwilowa do momentu odparowania wilgoci. Nie mniej jednak taka pierwsza ocena z naszej strony w wielu wypadkach uchroni nas przed wyborem słabej jakości produktu.